Most w Krośnie Odrzańskim zostanie przebudowany

21.01.2021

Zabytkowy, 116-letni most w Krośnie Odrzańskim będzie przebudowany i podniesiony.

 

Most w Krośnie Odrzańskim

 

Most w Krośnie Odrzańskim o długości 146 m znajduje się w biegu drogi krajowej nr 29, prowadzącej od granicy z Niemcami w Słubicach do skrzyżowania z drogą krajową nr 32 w miejscowości Połupin. Jest jedyną w mieście oraz w promieniu kilkudziesięciu kilometrów przeprawą drogową na Odrze.

12 stycznia 2021 r. firma STRABAG podpisała umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na przebudowę mostu wraz z drogami dojazdowymi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i podniesienia klasy żeglowności Odry, most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiona o 1,84 m i zostaną nadbudowane podpory. STRABAG przeprowadzi te prace w sposób minimalizujący ingerencję w cenne przyrodniczo koryto rzeki Odry – konstrukcja przeprawy zostanie podniesiona na istniejących podporach bez konieczności wykonania dodatkowych podpór tymczasowych w nurcie rzeki. Proces ten będzie polegać na stopniowym lewarowaniu konstrukcji przeprawy za pomocą systemu siłowników hydraulicznych usytuowanych na istniejących podporach, tj. przyczółkach i filarach mostu. Warto dodać, że podpory zabytkowego mostu zostaną nadbudowane z wykorzystaniem oryginalnych detali kamieniarskich uzupełnionych o elementy okładziny wykonane na wzór istniejących ciosów kamiennych.

 

Most w Krośnie Odrzańskim

 

Pierwszy etap prac obejmie przełożenie sieci wodociągowej pod dnem Odry. Zostanie wykorzystana metoda mikrotunelingu, która ograniczy ingerowanie w zagospodarowanie terenu i zmniejszy do minimum negatywne oddziaływanie na środowisko. Następnie zbudowany zostanie most tymczasowy, na który przeniesiony będzie ruch drogowy. Wtedy rozpocznie się przebudowa zabytkowej przeprawy – prace remontowe i konserwacyjne oraz dostosowanie wysokości przeprawy do skrajni żeglugi.

W związku ze zmianą usytuowania wysokościowego mostu, przebudowany będzie układ drogowy na dojazdach do przeprawy wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą oraz instalacjami podziemnymi i naziemnymi w rejonie robót, w tym siecią wodociągową, gazową, elektroenergetyczną i teletechniczną oraz kanalizacją sanitarną i deszczową.

Most w Krośnie Odrzańskim został wybudowany w 1905 r. z okazji 900-lecia nadania Krosnu praw miejskich i jest eksploatowany do dzisiaj. W 2013 r. jako element dziedzictwa kulturowego został objęty ścisłą ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków. Od początku swojego istnienia most należy do najbardziej rozpoznawalnych elementów panoramy Krosna Odrzańskiego z uwagi na charakterystyczną konstrukcję nośną przęseł wykonaną w formie kratownicy.

 

Most w Krośnie Odrzańskim

 

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, w tym Krosna Odrzańskiego i okolic. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przez umożliwienie prowadzenia w rejonie mostu akcji lodołamania, co wiąże się z koniecznością zwiększenia odległości pomiędzy dolną powierzchnią konstrukcji mostu a lustrem wody do min. 5,25 m.

Prace budowlane rozpoczną się wiosną 2021 r., a zakończą w czerwcu 2023 r. Wartość kontraktu wynosi 72,5 mln zł brutto.

 

Zdjęcia: Jerzy Malicki

 

Przeczytaj też: Nowy most nad Regalicą

Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

Rewitalizacja mostów kolejowych

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.