
Zostałaś matką? To koniec marzeń o pracy na budowie
Po macierzyńskim tylko do biura. Taka perspektywa powrotu do zawodu czeka statystyczną kobietę pracującą w budownictwie. Jak wyglądają realia matek w tej branży? Jak sytuacja zmieniła się na przestrzeni lat i czy jest jakiś sposób na to, aby młode matki mogły połączyć te dwa światy?

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023. RAPORT
Fotowoltaika w Polsce jest liderem i głównym napędem wzrostu rynku OZE.

Jak zmieniła się sytuacja mieszkaniowa w Polsce po 18 latach w UE
Bilans naszego kraju do czasu przystąpienia do Unii Europejskiej był następujący: na tysiąc osób przypadały 332 mieszkania, a na jednego mieszkańca – średnio 23 m kw. mieszkania. A jak jest obecnie?

Projekty biurowe w Warszawie – spowolnienie i trend mixed-use
W 2022 roku w Warszawie oddano do użytku o prawie 30 procent mniej nowoczesnych powierzchni biurowych niż w roku 2021. Jednocześnie wydano najwięcej od 3 lat pozwoleń na budowę.

Rekrutacja kadry kierowniczej w branży budowlanej
Kondycja branży wpływa na pozycję pracowników na rynku pracy, a ponieważ rok 2023 może okazać się dla budownictwa jeszcze trudniejszy niż 2022, coraz więcej osób pracujących w firmach budowlanych ma obawy dotyczące stabilności zatrudnienia. Czy jednak słusznie? Jak szukać dobrej pracy w budownictwie w dobie spowolnienia koniunktury?

Kiedy inżynier budownictwa zmienia branżę?
Ekonomiści prognozują, że w ciągu kilku lat sytuacja na rynku budowlanym poprawi się. Natomiast przedstawiciele uczelni oraz rekruterzy sygnalizują, że mogą wystąpić problemy z pozyskaniem do pracy wykwalifikowanej kadry. Z dr. inż. Krzysztofem Kaczorkiem, który przeprowadził badania na ten temat, rozmawia Joanna Karwat.

Kobiety w budownictwie cierpią na syndrom oszusta
Uczestniczki ankiety przygotowanej przez firmę Soletanche Polska uważają, że potrzebne są inicjatywy zrzeszające kobiety (90% odpowiedzi). Większość z nich jest zdania, że platforma mentorska dla kobiet pomogłaby umocnić ich pozycję w branży. Aż 82% ankietowanych pań chciałaby wykorzystać tę przestrzeń do uzyskania porady w kwestiach zawodowych. Co trzecia dziewczyna podkreśla, że potrzebuje wsparcia w budowaniu pewności siebie i radzenia sobie ze stresem. Ważna jest dla nich umiejętność odpowiadania na krytykę i przejawy seksizmu oraz reagowanie na dyskryminację ze względu na płeć.

Polacy coraz chętniej wyprowadzają się z kraju
W 2022 roku po raz pierwszy od 5 lat znacząco spadł udział powrotów do kraju – aż o 13 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Wzrósł natomiast udział wyprowadzek za granicę. Głównymi kierunkami wyjazdów były w 2022 roku Niemcy i Hiszpania. Średnie ceny przeprowadzek wzrosły – w kraju o 26%, a z Polski za granicę aż o 39%.

Deficyt pracowników na budowach
Branża budowlana ma za sobą trudny rok, jednak mimo wielu problemów i negatywnych zjawisk, część inwestycji jest nadal realizowana, a nawet planowane są kolejne. Ich zakończenie w terminie może być trudne i to nie z powodu sytuacji gospodarczej, a braku rąk do pracy.

Zużycie energii w Europie i certyfikacje w strategiach ESG
Struktura zużycia energii w krajach CEE-6 będzie mieć znaczący wpływ na sektor nieruchomości, który w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie dotknięty kryzysem energetycznym.