
W budownictwie mieszkaniowym symptomy wiosennego ożywienia
Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje umiarkowane przyśpieszenie wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt wiary deweloperów w trwałą poprawę ich statystyk sprzedażowych, choć tymczasem wydaje się być zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie końca spowolnienia koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki.

Wartość rynku systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce w 2025 r. przekroczy 7 mld zł
Łączne obroty 120 największych producentów elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Polsce to już blisko 20 mld zł, z czego około 7 mld zł przypada na segment produktów wodno-kanalizacyjnych. Mimo trudności wynikających z dekoniunktury, rok 2024 przyniósł stabilizację wyników większości producentów. W najbliższych latach rynek budownictwa wodnego napędzać będą inwestycje współfinansowane z licznych źródeł publicznych, m.in. KPO, FEnIKS oraz środków NFOŚiGW.

Początek roku w budownictwie mieszkaniowym pod znakiem stabilizacji
Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa pod znakiem sezonowego osłabienia aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. Tym samym, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, na wiosenne ożywienie budownictwa mieszkaniowego przyjdzie uczestnikom rynku jeszcze trochę poczekać.

Przygotowania do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. RAPORT
W ostatnich dwóch latach Polska dokonała znaczącego postępu w przygotowaniach do uruchomienia inwestycji w energetykę jądrową, wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker McKenzie i Polityka Insight. Eksperci wysoko ocenili stan gotowości w obszarze regulacyjnym, społecznym i politycznym. Przyspieszenia wymagają przygotowania w zakresie technologicznym, inwestycyjnym i systemowym, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry.

Regionalny rynek biurowy w 2024 roku – stagnacja podaży i zmiany w strategiach najemców
Pod koniec 2024 roku na regionalnym rynku biurowym zaobserwowano ożywienie popytu, jednak ograniczona aktywność deweloperów i niska podaż nowych powierzchni stworzyły lukę podażową. Najemcy coraz częściej decydują się na renegocjacje umów.

Jak zbudować odporność polskich miast na zmiany klimatu?
Postępujące w bardzo szybkim tempie zmiany klimatyczne przy dotychczasowym sposobie budowania miast powodują coraz częstsze występowanie ulewnych deszczy, w efekcie których dochodzi do zalań i lokalnych podtopień. Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi w miastach jest możliwe, jednak wdrożenie odpowiednich rozwiązań wymaga przemyślanej polityki przestrzennej oraz współpracy między różnymi sektorami i dyscyplinami – między naukowcami, inżynierami, urbanistami oraz przedstawicielami administracji publicznej. Jak zatem przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom? Jakie rozwiązania powinny być wprowadzone? Jak w związku z tym powinno zmieniać się budownictwo? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy ekspertów branżowych.

Dzięki AI rynek centrów danych wzrośnie o ponad połowę do 2029 roku
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji globalny rynek centrów danych wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ponad połowę i osiągnie wartość 483 mld dolarów w 2029 roku. W Europie operatorzy centrów poszukują nowych lokalizacji poza najbardziej popularnymi regionami, których dalszy rozwój ogranicza niska dostępność działek i kłopoty z przyłączami energii elektrycznej.

Energooszczędność i zeroemisyjność w budownictwie
W kolejnej edycji raportu redakcyjnego przyglądamy się temu, w jakim stopniu unijne wymagania dotyczące energooszczędności i zeroemisyjności kształtują postawy przedstawicieli branży budowlanej w naszym kraju, jakie są perspektywy na implementację unijnej legislacji, gdzie leżą przeszkody na drodze do wdrożenia przyjętych założeń i na ile powszechna jest świadomość wagi omawianych zagadnień.

Budownictwo mieszkaniowe w 2024 r. według danych GUS
Grudniowe dane Głównego Urządu Statystycznego, dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku, zakomunikowały wyraźne osłabienie statystyk, dotyczące głównie najważniejszego z punktu widzenia bieżącej koniunktury wskaźnika mieszkań rozpoczętych. Pytanie, czy aktywność inwestycyjna deweloperów, która w październiku dość pozytywnie zaskoczyła, skłania się ku kolejnej fali spadkowej.

Artykuł sponsorowany
Sukces pracy zespołowej
AMW Invest jest jedną ze spółek należących do grupy Agencji Mienia Wojskowego. W rozmowie z Pawłem Kurtyką, prezesem zarządu spółki, pytamy o pracę zespołu projektującego bazy wojskowe, lotniska, sztaby, schrony, hangary.