
Grodzice winylowe w budownictwie – przegląd zagrożeń dla projektanta
Grodzice winylowe są profilami przeznaczonymi, podobnie jak grodzice stalowe, do budowy pionowych ścianek szczelnych. Zasada łączenia opiera się zakończeniach typu wpust/wypust umieszczonych po przeciwnych stronach przekroju profilu. Tworzą one szczelny zamek umożliwiający, poprzez łączenie kolejnych profili, tworzenie zwartych, liniowych przegród o wysokości nawet do 10 m.

Artykuł sponsorowany
CERTA. Na rynek wchodzi system ciężki marki Niczuk
Firma Thale, właściciel marki Niczuk, wprowadza długo wyczekiwaną przez rynek linię produktów CERTA – profile oraz akcesoria do montażu […]

Artykuł sponsorowany
Ocieplenie elewacji wentylowanej w konstrukcji szkieletowej: najczęstsze błędy i jak im zapobiec
Wentylowane fasady znajdują szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym i użytkowym. W przypadku obiektów mieszkalnych najczęściej są to drewniane konstrukcje szkieletowe, które z jednej strony cechują się licznymi zaletami, lecz z drugiej są wymagające pod względem ochrony termicznej i przeciwwilgociowej. Co może zagrażać elewacji wentylowanej i dlaczego warto ocieplić ją z wykorzystaniem wełny elewacyjnej?

Artykuł sponsorowany
Kurtyny dymowe we współczesnym budownictwie
Kurtyny dymowe przeznaczone są do stosowania w obiektach jako wydzielenie stref dymowych. Z jakich materiałów są produkowane i jakie mają parametry techniczne?

Dachy i stropodachy – współczesne rozwiązania materiałowe
Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zarysowanie ścian działowych spowodowane nieprawidłowym wykonaniem szczeliny dylatacyjnej
Ściany działowe w obiektach można wykonać z różnych materiałów. Coraz bardziej popularne jest stosowanie elementów murowych w postaci szlifowanych […]

Piana PUR a termomodernizacja budynków
W procesie termomodernizacji budynków wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia efektywności energetycznej i komfortu cieplnego. Piana poliuretanowa to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje wyjątkowe właściwości w zakresie izolacyjności termicznej.

Konsekwencje zmiany materiału ścian nośnych w budynku jednorodzinnym
Zdarza się, że na etapie adaptacji projektu lub nawet w trakcie budowy dokonywana jest zmiana materiału, z którego wznoszone są ściany. Czy taka zmiana może prowadzić do błędu konstrukcyjnego?

Inwentaryzacja konstrukcji przy zastosowaniu technologii P2P oraz LiDAR
Pomiary konstrukcji wykonane przy użyciu technologii P2P oraz LiDAR usprawniają pracę w obiektach, a w wielu sytuacjach sprawiają, że staje się ona bezpieczna i nie wymaga stosowania technik alpinistycznych.

Artykuł sponsorowany
Jak zapewnić prywatność akustyczną, wizualną i architektoniczną w biurze?
W firmach, w których pracownicy najczęściej wykonują swoje obowiązki w biurach na planie otwartym, poufność i dyskrecja stają się wartością szczególnie poszukiwaną. Warto zaznaczyć, że prywatność w pracy jest wieloaspektowa – dzieli się na akustyczną, wizualną i architektoniczną. Zrozumienie ich istoty jest kluczowe dla tworzenia przestrzeni sprzyjających efektywnemu funkcjonowaniu i zapewnieniu komfortu pracy.