Rola systemów automatyki budynkowej w kontekście zrównoważonego budownictwa jednorodzinnego
Dobrze przemyślany i prawidłowo wdrożony system automatyki budynkowej nie tylko wpływa na komfort mieszkańców, lecz także pozwala poprawić efektywność energetyczną i obniżyć emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynku.
Wentylacja z rekuperacją w domach jednorodzinnych
Domy jednorodzinne, zgodnie z polskimi przepisami, z powodów higienicznych powinny być wyposażone w wentylację. Tradycyjnie jest to wentylacja grawitacyjna, której działanie jest silnie zależne od warunków atmosferycznych i wymaga dużych nakładów energetycznych na ogrzanie nawiewanego powietrza zewnętrznego
Wybór okien i drzwi – na co zwrócić uwagę
Okna i drzwi zewnętrzne wpływają na odbiór estetyczny elewacji, w dużym stopniu odpowiadają za właściwości energetyczne budynku, chronią jego użytkowników przed intruzami, a także decydują o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania czy warunkach higienicznych w pomieszczeniu. Dlatego przy wyborze okien lub drzwi do budynku jednorodzinnego oprócz estetyki i ceny wyrobów należy zwrócić szczególną uwagę na deklarowane właściwości techniczne stolarki.
Instalacja fotowoltaiczna w budynkach wielorodzinnych
Powierzchnia dachów płaskich w budynkach wielorodzinnych, na których można montować kolektory fotowoltaiczne, to kilkaset tysięcy hektarów.
Oczyszczalna Ścieków „Hajdów” zasilana słońcem
Zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” w Lublinie. Teraz energia ze źródeł własnych zaspokoi aż 70% ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Dodatkowe roczne oszczędności wyniosą 850 tys. zł.
Inwestycja hydrotechniczna w Makowie Mazowieckim
Zostanie wcielona w życie idea prosumencka, a miasto i gmina Maków uczynią pierwszy krok w stronę samodzielności energetycznej.
Mikroinstalacje PV montowane na gruncie
Dla mikroinstalacji PV na gruncie coraz częściej wybierane są rozwiązania oparte na modułach dwustronnych czy systemach nadążnych.
Artykuł sponsorowany
Konstrukcje fotowoltaiczne w świetle wymagań prawnych
Energy5 jako pierwszy i jedyny producent konstrukcji fotowoltaicznych wprowadził do obrotu zestaw wyrobów, które mają Krajową Ocenę Techniczną (KOT).
Budynki blisko zeroenergetyczne – zastosowanie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych
Dynamiczne zmiany klimatu w ostatnich latach, pandemia ogólnoświatowa i efekt wyhamowania światowej gospodarki pokazały, jak bardzo mamy zanieczyszczone środowisko. Zaostrzenie warunków technicznych od 1 stycznia 2021 r. jest w pewnym sensie remedium na zastaną sytuację w budownictwie w celu poprawienia efektywności energetycznej i wprowadzenia w jeszcze większym zakresie systemów OZE i eliminowaniu dotychczasowych nieefektywnych systemów energetycznych.
Budownictwo po pandemii
Z jakimi wyzwaniami sektor budowlany będzie musiał się zmierzyć po ustąpieniu pandemii? Co na ten temat mówią eksperci?