
Obarierowanie tymczasowych konstrukcji na budowie w odniesieniu do wytycznych normowych
Bezpieczne zabezpieczenia? Zabezpieczenie pracy na wysokości na polskich budowach jest zagadnieniem, które staje się coraz istotniejsze przy wyborze konkretnych […]

Kierunki rozwoju prefabrykacji w budownictwie kubaturowym
Trend stosowania elementów prefabrykowanych, pomimo wielu zalet, nie jest jednak u nas tak rozwijany, jak to się obserwuje poza granicami kraju.

Kształtowanie belek podsuwnicowych i przestrzennego układu prętowego – stan graniczny użytkowalności
Warunki stanu granicznego użytkowalności mogą w bardzo dużym stopniu wpływać na dobór poszczególnych podukładów konstrukcyjnych hali z suwnicą. Łatwo jest je sprawdzić na etapie analizowania konstrukcji, niestety są trudne do spełnienia.

Uszkodzenia konstrukcji budynku po ujawnieniu się pustek w podłożu gruntowym
W artykule omówiono przykład skutków pustek występujących w podłożu pod fundamentami budynku eksploatowanego od ponad 50 lat.

Konstrukcje żelbetowe – przykłady awarii
W artykule przedstawiono przykłady uszkodzeń konstrukcji żelbetowych, które wystąpiły w czasie ich wznoszenia oraz użytkowania, a także sposoby ich naprawy.

Belki podsuwnicowe – rozwiązania konstrukcyjne
Racjonalne kształtowanie konstrukcji hal stalowych wyposażonych w suwnice jest wieloaspektowe. W sytuacji dużego zróżnicowania dostępnych rozwiązań wybór najkorzystniejszego z nich nie jest oczywisty.

Wieszaki drewnianych belek dwuteowych (I-beam)
Wraz z rozwojem szkieletowych konstrukcji drewnianych, rośnie popularność drewnianych produktów drewnopochodnych. Ważnym elementem w tej grupie produktów jest drewniana belka dwuteowa (I-beam).

Zabezpieczenia antykorozyjne obiektów infrastrukturalnych
Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji wpływa na jej bezpieczeństwo, częstotliwość remontów obiektu oraz jego estetykę.

Jak AARSLEFF wspiera budowę kompleksu Plaza w Kielcach
Firma Aarsleff działa na rynku polskim przeszło 25 lat. Kojarzona jest głównie z palami prefabrykowanymi, jednak stale podkreślamy, że oferta jest znacznie bogatsza, zgodnie z naszym hasłem AARSLEFF WWW – Aarsleff WIERCI, Aarsleff WZMACNIA, Aarsleff WBIJA. Niniejszy artykuł skupia się na dwóch pierwszych „w”: „wierci” i „wzmacnia”.

Łódź była miastem wiatraków
W XIX wieku w Łodzi było aż 65 wiatraków. Stawiano je na wzniesieniach, na otwartej przestrzeni. Miejsca ich lokalizacji można odnaleźć na dawnych mapach.