
Budynkowe odległości – jak należy je mierzyć?
Rozporządzenie o warunkach technicznych budynków ustala różne limity odległości. Bardzo ważną kwestią są również zasady mierzenia tych odległości.

Przepisy karne na gruncie Prawa budowlanego
Prawo budowlane od momentu wejścia w życie 1 stycznia 1995 r. było wielokrotnie nowelizowane. Ustawa zawiera również przepisy karne wyodrębnione z Kodeksu karnego z uwagi na szczególne potrzeby materii prawnobudowlanej. Także ich brzmienie uległo zmianie.

Rażąco niska cena przy robotach budowlanych zgodnie z Prawem zamówień publicznych – cz. I
Udowodnienie możliwości zrealizowania inwestycji budowlanej przy stwierdzeniu rażąco niskiej ceny jest niezwykle trudne dla wykonawców, a także ocena przedstawionych wyjaśnień jest trudna dla zamawiających.

Budowle ochronne – przepisy rozporządzenia z lutego 2025 r.
27.02.2025 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lutego 2025 r. w sprawie kryteriów […]

Legalizacja urządzeń wodnych
Urządzenia wodne to obiekty, do których odnoszą się równocześnie przepisy Prawa wodnego i Prawa budowlanego. Ich budowa bez wymaganego zezwolenia prowadzi do wszczęcia procedury legalizacji. Choć regulacje w obu ustawach są zbliżone, ich niezależne stosowanie może czasem prowadzić do zaskakujących rezultatów.

Odpowiedzialność cywilna inspektora nadzoru inwestorskiego
Inspektor nadzoru inwestorskiego może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą cywilną z tytułu wyrządzenia czynu niedozwolonego lub za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania z umowy.

Odpady budowlane – nowe regulacje
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe regulacje odnoszące się do postępowania z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Choć termin wdrożenia zasad segregacji tych odpadów został przesunięty o rok – początkowo miały one bowiem wejść w życie 1 stycznia 2024 r. – a pierwotna treść przepisu uległa istotnej modyfikacji, nadal wywołują one sporo wątpliwości podczas stosowania.

Przyleganie budynków – co dokładnie stwierdził NSA?
Niedawno zapadł ciekawy wyrok NSA w temacie przylegania budynków. Warto jednak pamiętać, że dotyczy on poprzedniego stanu prawnego.

Powierzchnia biologicznie czynna a plan miejscowy
W ostatnich latach definicja powierzchni biologicznie czynnej uległa istotnym zmianom zarówno w przepisach prawnych, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych. Początkowo prawo definiowało teren biologicznie czynny jako grunt rodzimy pokryty roślinnością. Zapewnienie wystarczającej powierzchni biologicznie czynnej na działce budowlanej nastręczało jednak wówczas inwestorom trudności i zmniejszało jej potencjał inwestycyjny. Z tego powodu od dłuższego czasu prawodawca dąży do rozszerzenia i zniesienia rygorystycznego sposobu rozumienia tego pojęcia, a sądy administracyjne przyjęły mniej restrykcyjną i bardziej proinwestorską wykładnię jego definicji.

Praca inżyniera ze sztuczną inteligencją. Na jakie przepisy powinien się on przygotować
Sztuczna inteligencja wkracza do wielu branż, w tym także do budownictwa. Na poziomie europejskim uchwalono tzw. Akt w sprawie sztucznej inteligencji. Ponieważ część jego przepisów należy stosować od 2 lutego 2025 r., warto wiedzieć, na co powinien zwrócić uwagę inżynier budownictwa.