
Wykonawca robót budowlanych wobec nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych
Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne mogą istotnie wpływać na realizację robót budowlanych, powodując opóźnienia, wzrost kosztów oraz konieczność zmiany harmonogramu prac. W takich sytuacjach kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie interesów wykonawcy poprzez postanowienia umowne, które uwzględniają możliwość wystąpienia siły wyższej oraz przewidują procedury postępowania w przypadku jej zaistnienia.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę lądowej farmy wiatrowej?
Proces przygotowania oraz budowy lądowej farmy wiatrowej jest wieloetapowy i wiąże się z opracowaniem licznych dokumentów oraz uzyskaniem różnych decyzji administracyjnych. Inwestor musi przy tym ściśle współpracować ze specjalistami z wielu dziedzin, w tym z zakresu budownictwa.

Nieprzekraczalna linia zabudowy – jak ją rozumieć?
Nieprzekraczalna linia zabudowy jest ważna w kontekście lokalizowania budynków i ogrodzeń. Sprawdzamy więc, jak należy rozumieć to pojęcie.

Usuwanie skutków powodzi – ustawa z maja 2025 r.
27 maja 2025 r. weszła w życie Ustawa z dnia 9 maja 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach […]

Rozporządzenie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dla lotnisk cywilnych
6 czerwca 2025 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 maja 2025 r. uchylające rozporządzenie w […]

Artykuł sponsorowany
Umowa z kierownikiem budowy – czy opłaca się zlecić adwokatowi jej przygotowanie?
Plac budowy to żywy organizm, w którym kierownik budowy gra pierwsze skrzypce. Funkcja kierownika budowy wiąże się z dużą odpowiedzialnością – nie tylko techniczną, ale też organizacyjną i prawną. Wiele umów z kierownikami budowy zawiera rażące błędy, a przy tym nie oddają rzeczywistego zakresu wykonywanych zadań. Brakuje w nich precyzji, zabezpieczenia interesów obu stron i rozwiązań na wypadek sporu. To uchybienia, które mogą sporo kosztować zarówno kierownika budowy jak i firmę budowlaną zatrudniającą kierownika budowy. Skorzystaj z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym i obsłudze firm budowlanych – to inwestycja, która się opłaca.

Wznowienie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę
Przez błędy procesowe popełnione przez organ administracji architektoniczno-budowlanej ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę może zostać uchylona w postępowaniu w sprawie wznowienia postępowania.

Rażąco niska cena przy robotach budowlanych zgodnie z Prawem zamówień publicznych – cz. II
Rażąco niska cena przy postępowaniach na roboty budowlane jest zjawiskiem dość częstym i z pewnością każdy przedstawiciel zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy spotkał się albo spotka z koniecznością przygotowywania lub ocenienia wyjaśnień.

Ogrodzenie to jednak nie urządzenie?
Status prawny ogrodzenia może mieć duże znaczenie – np. w kontekście linii zabudowy i legalizacji. Wyjaśniamy, jak orzecznictwo postrzega ten status.

Rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy powinno zostać zastąpione przez plan ogólny, będący aktem prawa miejscowego. Plan ogólny gminy to nowe i jednocześnie podstawowe narzędzie planistyczne o niebagatelnym znaczeniu dla inwestycji budowlanych, zarówno realizowanych, jak i tych dopiero projektowanych.