
Ustawa o odnawialnych źródłach energii – zmiany wprowadzone w 2023 roku
31 sierpnia 2023 r. została opublikowana Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach […]

Prawo energetyczne – zmiany w ustawie w 2023 r.
9.09.2023 r. weszła w życie Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz […]

Uzgadnianie projektów w zakresie ochrony przeciwpożarowej
9 sierpnia 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 sierpnia 2023 r. […]

Kto może dokonywać fachowej oceny instalacji?
Ustawa – Prawo budowlane w art. 12 definiuje samodzielną funkcję w budownictwie w sposób otwarty: „Za samodzielną funkcję techniczną […]

Budowa schronów i ukryć – wybrane uwarunkowania prawne i projektowe
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią budowę tzw. przydomowych schronów i ukryć doraźnych. Został także przygotowany projekt wymagań technicznych dla tego typu budowli.

Obowiązki i uprawnienia kierownika budowy
Na kierowniku budowy jako osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane i wykonującej samodzielne funkcje techniczne w budownictwie spoczywają obowiązki oraz uprawnienia wynikające z uczestnictwa w procesie budowlanym.

Planowanie przestrzenne według nowych przepisów
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wejdzie w życie 24 września 2023 r., wpłynie nie tylko na sposób prowadzenia polityki przestrzennej przez samorządy, ale przede wszystkim na możliwości realizacji konkretnych inwestycji. Bezsprzecznie i jej pozytywne aspekty, i rozwiązania, które budziły kontrowersje, dotkną w sposób bezpośredni branżę budowlaną.

Reforma warunków techniczno-budowlanych
Minister Rozwoju i Technologii w dniu 27 kwietnia 2023 r. przedstawił projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja ma na celu wyeliminowanie powstawania inwestycji mieszkaniowych, odbiegających od przyjętych standardów budownictwa, których komfort użytkowania przez mieszkańców zakłócony jest niekorzystną lokalizacją, zbyt małą powierzchnią użytkową lokalu czy nieatrakcyjnym, pozbawionym rekreacji i zieleni otoczeniem.

Braki formalne i merytoryczne wniosku o pozwolenie na budowę
Decyzja o pozwoleniu na budowę może być wydana wyłącznie w oparciu o kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek, podpisany przez inwestora albo prawidłowo umocowanego pełnomocnika oraz zawierający wszystkie załączniki wymagane przez art. 33 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane.

Ustawa o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe opublikowana
3 sierpnia 2023 r. została opublikowana Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu i […]