
Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjno-ogrzewcze w rozwiązaniach HVAC
Poprawa efektywności energetycznej powinna dotyczyć nie tylko nowych, ale też istniejących budynków. W dużej mierze ma na nią wpływ system wentylacji i zastosowane w nim urządzenia.

Osuszanie powietrza w wentylacji i klimatyzacji
Osuszanie powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych można prowadzić metodą kondensacyjną, czyli poprzez wykroplenie wilgoci z powietrza na zimnych powierzchniach, lub sorpcyjną w wyniku pochłonięcia jej przez substancje o właściwościach higroskopijnych.

Artykuł sponsorowany
Aż 5 nowości w SYSTEMIE FLOWAIR – jeszcze bardziej kompleksowa oferta
To wspaniała wiadomość! Rozwój rodziny urządzeń FLOWAIR o kolejne modele oznacza, że klienci będą mieli większy wybór i dostęp […]

Zastosowanie pomp ciepła w wentylacji i klimatyzacji
Pompy ciepła dzięki mniejszemu zużyciu energii w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie jako źródło ciepła do ogrzewania mieszkań. Z podobnych powodów mogą być wykorzystane w wentylacji i klimatyzacji do ogrzewania oraz chłodzenia powietrza.

Artykuł sponsorowany
Rekuperacja: wentylacja z odzyskiem ciepła – zalety, wady i koszty
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to technologia umożliwiająca ponowne wykorzystanie ciepła, którym ogrzewany jest budynek. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, w której ciepłe powietrze ucieka bezpowrotnie przez kominy wentylacyjne, system rekuperacji poddaje zużyte powietrze „recyklingowi” i wykorzystuje zgromadzoną w nim energię do ponownego użycia. Energię tę przekazuje za pomocą wymiennika ciepła do powietrza pobranego z zewnątrz, dzięki czemu powietrze to jest wstępnie ogrzane. Wykorzystując rekuperację, można znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Jakie inne benefity przynosi instalacja rekuperacji? Jaki jest koszt? Kiedy najlepiej rozważać tego typu inwestycję?

Gruntowe wymienniki ciepła stosowane w wentylacji i klimatyzacji
Gruntowe wymienniki ciepła znajdują zastosowanie do wstępnego przygotowania powietrza wentylacyjnego przez ogrzewanie lub chłodzenie. Zastępują przy tym nagrzewnice lub chłodnice powietrza. Dla jak największego uzysku energii cieplnej i chłodu urządzenia te muszą mieć odpowiednią konstrukcję oraz powinny być we właściwy sposób zlokalizowane.

Zasady i metody wentylacji hal pływalni
Wentylowanie hal pływalni jest potrzebne przede wszystkim do usuwania zysków wilgoci, a przez to zapewnienia ludziom komfortu oraz zabezpieczenia okien i innych przegród budowlanych przed wykropleniem pary wodnej. Powstaje w związku z tym pytanie, w jaki sposób zapewnić odpowiednie uzdatnianie powietrza nawiewanego oraz jaki rozdział powietrza wentylacyjnego jest najkorzystniejszy.

Bezprzewodowe systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne
Czy w erze bezprzewodowych systemów teleinformatycznych i urządzeń typu wireless systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne muszą być dalej przewodowe?

Wymienniki ciepła – budowa i sprawność
Jak zbudowane są wymienniki ciepła – krzyżowy i asymetryczny? Jak wyglądają wyniki symulacji pracy urządzeń uzyskane za pomocą matematycznego modelu procesów wymiany ciepła i masy?

Dodatek specjalny: klimatyzacja i wentylacja
W numerze październikowym „Inżyniera Budownictwa” ukazał się dodatek specjalny rozwijający tematykę klimatyzacji i wentylacji.
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna >