Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

28.08.2020

Miasto Bydgoszcz ogłosiło przetarg na budowę nowych mostów nad Brdą pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Powstanie torowisko, druga jezdnia i ciąg pieszo-rowerowy. W ramach zadania wyremontowane zostanie również torowisko w ciągu ul. Perłowej.

Nowe mosty w Bydgoszczy – szczegóły

Tramwajem z Fordonu na górny taras

Projekt zakłada powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów. Jedna będzie przeznaczona dla tramwajów. Torowisko znajdzie się między jezdniami (istniejącą oraz nowo budowaną). Inwestycja pozwoli lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności) i terenami inwestycyjnymi. Tramwaje zaoszczędzą około 6 minut. Rozwiązanie ułatwi też organizację ruchu tramwajowego na wypadek remontów torowisk na Toruńskiej i Fordońskiej lub w trakcie zdarzeń losowych (np. wypadek).
 

Jezdnia i ciąg pieszo-rowerowy
Częścią projektu jest też nowy most drogowy po stronie wschodniej. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu. Obok powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Wraz z inwestycją przebudowane będą też skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Wokół skrzyżowania z ul. Fordońską ścieżki rowerowe powstaną po stronie południowej i zachodniej umożliwiając bezpieczny przejazd na najważniejszych kierunkach. Projektant zaplanował też połączenie dróg rowerowych z jezdniami ulicy Fordońskiej. Docelowo główną arterią dla rowerzystów na osi wschód-zachód ma stać się trasa poprowadzona wzdłuż brzegu Brdy. Stąd między innymi powstanie w rejonie mostów nowy ciąg pieszo-rowerowy w kierunku rzeki.

Sprawdź też:

Wygodne rozwiązania dla pasażerów
Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Perony będą wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy. W ramach inwestycji przebudowane zostaną torowiska wzdłuż ul. Perłowej. Miasto zakłada, że inwestycja będzie prowadzona pod ruchem tramwajowym na ul. Fordońskiej i Toruńskiej.

Nowe mosty w Bydgoszczy – wybór wykonawcy

Prace nad projektem zostały już zrealizowane i ogłoszono przetarg na roboty budowlane. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2021 rok. Potrwają one około 2,5 roku. Wcześniej miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania środkami unijnymi na poziomie 48 mln zł.

 

Urząd Miasta Bydgoszczy

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in