Węzeł intermodalny Rumia Janowo oddany do użytkowania

08.11.2022

Budimex zakończył budowę węzła komunikacyjnego Rumia Janowo w woj. pomorskim. Inwestorem był samorząd miasta.

Rumia Janowo

 

Prace na budowie rozpoczęły się 18 marca 2020 roku. Celem realizacji węzła Janowo było przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego oraz modernizacja okolicznej infrastruktury. Dzięki zrealizowanej inwestycji możliwa stała integracja różnych środków transportu: kolei, samochodów, komunikacji miejskiej i rowerowej. W ramach inwestycji powstały też zbiorniki przeciwpowodziowe połączone z systemem kanalizacji miejskiej, które zabezpieczą miasto przed regularnym zalewaniem. W pobliżu stacji SKM Rumia Janowo powstał m.in. tunel łączący dwie części miasta oraz parkingi, ścieżki rowerowe, wiaty i zatoki autobusowe, kładki dla pieszych i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

>>> Droga Czerwona w Gdyni – ogłoszono przetarg na prace przygotowawcze

>>> Budowa węzła integracyjnego Gdynia Chylonia – finisz prac

>>> Urząd Morski w Gdyni zostanie rozbudowany

>>> Nowy terminal promowy w Gdyni

 

Rumia Janowo

 

Największym wyzwaniem była budowa tunelu, który przechodzi pod czterema czynnymi torami kolejowymi i peronem przystanku Rumia Janowo – mówi Wojciech Kołacki – Dyrektor Kontraktu Budimex SA. W tunelu przebiega droga, ciąg pieszy i rowerowy. Układ statyczny konstrukcji stanowi rama żelbetowa jednoprzęsłowa o przekroju zamkniętym i rozpiętości 15 m w świetle ścian oraz długości 29,28 m. Ze względu na infrastrukturę kolejową oraz istniejący peron i wiatę peronową, tunel był wykonywany metodą pipe-roofingu, która polega na wykonaniu wstępnej obudowy tunelu z rur stalowych o średnicach od 400 do 1000 cm. Następnie rury łączone były specjalnymi zamkami i zostały wprowadzone do gruntu przez wciskanie. W trakcie procesu wykonywania konstrukcji ciągłość ruchu kolejowego była utrzymana, ale przy ograniczeniu prędkości kursowania pociągów do maksymalnie 60 km/h.

 

Wartość kontraktu wyniosła 66 mln zł brutto. Inwestorem jest samorząd gminy Rumia. Multimodalne węzły komunikacyjne Budimex realizuje obecnie także w Lublinie i Rzeszowie.

 

Budimex SA

 

>>> Centrum Offshore UM w Gdyni z wiechą

>>> Most Stągiewny w Gdańsku otwarty

>>> Uniwersytet Morski w Gdyni z nowym centrum sportu

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in