Most Stągiewny w Gdańsku otwarty

08.08.2022

Most Stągiewny prowadzący na Wyspę Spichrzów w Gdańsku został zmodernizowany i oddany do użytku. Po 70 latach przywrócono jego zwodzoną funkcję.

 

Most Stągiewny

 

Most Stągiewny w Gdańsku uroczyście otwarto 3 sierpnia 2022 r. Obiekt odzyskał swoją dawną funkcję mostu zwodzonego, dzięki czemu będzie można otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. Powstała także nowa marina na 60 miejsc.

Most Stągiewny prowadzący na Wyspę Spichrzów był przygotowywany do modernizacji od wiosny 2021 r. Prace zaczęły się od przeniesienia pod wodę instalacji gazowej, grzewczej, teletechnicznej, co otworzyło drogę do przywrócenia zwodzonej funkcji na szlaku prowadzącym na wyspę. W październiku 2021 r. zamknięto most na czas przebudowy, zastępując go tymczasową kładką dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie Mostu Rogoźników.

 

Most Stągiewny

 

Obecnie Most Stągiewny wyglądem przypomina most Schwedlera, który łączył brzegi Motławy w latach 1883–1926. W konstrukcji nowego obiektu wykorzystano istniejące wcześniej przyczółki i dawną komorę maszynową. Projekt mostu przygotował Europrojekt Gdańsk s.a., a wykonawcą przęsła był Vistal Gdynia SA. Na miejsce został on przywieziony w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 t.

 

 

Przebudowa mostu jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Do zakończenia pozostaje rozpoczęta w lutym 2022 r. modernizacja Rybackiego i Długiego Pobrzeża, gdzie trwa kompleksowa wymiana nawierzchni. Obecnie na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap zabudowy, w którym powstanie 500 mieszkań, tyle samo miejsc garażowych oraz hotel Motel One z 320 pokojami. Planowany termin zakończenia prac i oddania do użytkowania nowych budynków to pierwsza połowa 2024 r.

Warto przypomnieć, że Projekt Zagospodarowania Północnego Cypla Wyspy Spichrzów zdobył podczas prestiżowych targów MIPIM w Cannes 2020 r. nagrodę w kategorii Urban Project.

 

Zdjęcia: Dawid Linkowski

 

Czytaj także:

Kładka na Wyspę Spichrzów oddana do użytku

Polski Hak w Gdańsku zostanie zabudowany

Terminal kontenerowy T3 DCT Gdańsk – są wykonawcy

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in