Centrum Offshore UM w Gdyni z wiechą

16.09.2022

W Gdańsku powstaje Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Podpisano już umowę na przeprowadzenie badań środowiskowych w centrum dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

 

Centrum Offshore

 

Na Centrum Offshore UMG w Gdańsku zawisła wiecha. Na trwającym drugim etapie budowy zakończono roboty konstrukcyjne żelbetowe oraz murowe i rozpoczęto montaż ścian działowych. Na ukończeniu jest również montaż instalacji elektrycznej podtynkowej oraz instalacji sanitarnych. Wkrótce rozpoczną się także prace elewacyjne.

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajmować będzie dwa nowoczesne dwukondygnacyjne budynki o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. m². Znajdzie się tu m.in. magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m. Powstaną laboratoria, biura, warsztaty oraz zaplecze socjalne. Obiekt będzie mieć bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m²). W sumie centrum zapewni ok. 200 stanowisk pracy.

 

Centrum Offshore

 

Centrum Offshore UMG będzie siedzibą nie tylko Instytutu Morskiego, ale także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które wspierać będzie sektor offshore poprzez kształcenie kadr menedżerskich, udostępnianie nowoczesnej wiedzy branżowej oraz integrowanie środowiska morskiej energetyki wiatrowej. Od marca 2022 r. na uniwersytecie prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas uroczystości zawieszenia wiechy nastąpiło także symboliczne podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni, MEWO S.A. i PGE Baltica dotyczącej przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.

 

Centrum Offshore

 

Wykonawcą Centrum Offshore UMG jest firma Budimex SA. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wynosi ok. 50 mln zł. Projekt dofinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec 2023 r. Do końca 2023 r. powinna zakończyć się przeprowadzka do nowej siedziby Instytutu Morskiego UMG.

 

Przeczytaj też:

Uniwersytet Morski w Gdyni z nowym centrum sportu

Most Stągiewny w Gdańsku otwarty

Terminal kontenerowy T3 DCT Gdańsk – są wykonawcy

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in