Powstaje największe centrum handlowe w Bydgoszczy – Makrum

19.11.2010

W Bydgoszczy powstanie wielofunkcyjne centrum handlowe – Makrum. Dwupoziomowa galeria handlowa z częścią rekreacyjno-rozrywkową, hipermarket, market budowlany oraz park handlowy – będzie to pierwszy na taką skalę obiekt na bydgoskiej mapie handlowej.

Makrum będzie największym centrum handlowo-rozrywkowym w Bydgoszczy o łącznej powierzchni najmu 60 000 mkw. (GLA) z parkingiem na 1 900 miejsc postojowych. Obiekt, którego oddanie do użytku planowane jest na 2013 rok, powstanie u zbiegu ulic Kamiennej i Sułkowskiego, przy jednej z najważniejszych tras na linii północ-południe i wschód-zachód. Makrum będzie pierwszym nowoczesnym obiektem handlowym w tym rejonie miasta.

 

 

Na ponad 30 000 mkw. dwupoziomowej galerii znajdzie się 180 sklepów, w tym salony najlepszych krajowych i międzynarodowych marek we wszystkich kategoriach. Uzupełnieniem przestrzeni handlowej będzie park handlowy z ofertą w kategorii wyposażenia domu i wnętrz. Twórcy centrum postawili sobie za cel stworzenie przyjaznego, a zarazem efektownego miejsca zakupów dopełnionego przestrzenią rekreacyjno-rozrywkową z pięciosalowym kinem. Bogata oferta gastronomiczna, atrakcyjnie zaaranżowane ogródki restauracyjne i kawiarnie. Komercjalizacją projektu zajmuje się firma King Sturge.

Koncepcja architektoniczna Makrum, stworzona przez renomowaną pracownię J.S.K. Architekci, uwzględnia z jednej strony postindustrialny klimat miejsca (genius loci), z drugiej zaś wymogi funkcjonalne nowoczesnych powierzchni wielofunkcyjnych. CentrumMakrum będzie wyróżniało się oryginalną architekturą. Kontrast pomiędzy zachowaną architekturą dawnych hal, ceglanymi fasadami i stalowymi konstrukcjami a futurystyczną szklaną bryłą stworzy unikalny klimat nowej przestrzeni urbanistycznej. Adaptowana część podłużnych, prostokątnych hal z dwuspadzistym dachem, otrzyma spokojną i elegancką elewację. Nowa część, najbardziej wyeksponowany budynek od strony głównych ulic, będzie wyróżniać się żywym charakterem z całkowicie przeszkloną powierzchnią. Budynki Parku Handlowego otrzymają fasadę symbolizującą ściany hal przemysłowych. Przeszklone dachy niesione przez odrestaurowane suwnice, fasady utrzymane w industrialnym charakterze, proste modernistyczne elementy wnętrz, pozbawione detalu szklane witryny i balustrady – to cechy charakterystyczne, dzięki którym w harmonijny sposób zostanie zaaranżowana przestrzeń łącząca tradycję i nowoczesność. Inwestycja powstanie na działce o powierzchni 9,6 hektara, na terenach pofabrycznych, z których część nadal jest użytkowana przez MAKRUM S.A. Dla zmotoryzowanych klientów dostępny będzie podziemny parking na 1 600 miejsc oraz naziemny na 300 miejsc.

 

 

Projekt będzie realizowany przez lokalnego inwestora, mocno osadzonego na rynku bydgoskim, z doskonałą znajomością miasta, jego specyfiki i społeczności. Pomysłodawcą i inicjatorem inwestycji jest Rafał Jerzy, przedsiębiorca o znacznym doświadczeniu na rynku nieruchomości. Dotychczas współpracował z firmami z branży nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, zajmując się obrotem, konsultacjami i poszukiwaniem lokalizacji dla centrów handlowych. Poprzez spółkę Immobile rozwija w Polsce z powodzeniem sieć hoteli pod marką Hotel Focus. W przeszłości zarządzał także spółkami z branży tekstylnej i odzieżowej. Rafał Jerzy jest większościowym akcjonariuszem i prezesem Zarządu MAKRUM S.A., firmy notowanej od 2007 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

   Makrum w liczbach

Powierzchnia działki

9,6 ha

Powierzchnia najmu / GLA

60 450 mkw.

Galeria handlowa

31 400 mkw.

Hipermarket

7 900 mkw.

Market budowlany

10 500 mkw.

Park Handlowy

4 300 mkw.

Liczba lokali handlowo-usługowych

180

Miejsca parkingowe

1 900

Rozpoczęcie budowy

2011 r.

Planowane otwarcie

2013 r.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in