III Konferencja techniczna Obiekty budowlane na terenach górniczych

14.12.2018

15–16 listopada odbyła się w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich III Konferencja techniczna „Obiekty budowlane na terenach górniczych”.

 

Zorganizowana przez Katowicki Oddział PZITB, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, została objęta patronatem Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Temat przewodni „Tereny pogórnicze, nieciągłe deformacje terenu, awaryjne stany budynków” nawiązywał do konferencji zorganizowanych w latach 2014 i 2016, podczas których prezentowano ogólną wiedzę dotyczącą projektowania na terenach objętych wpływem eksploatacji górniczej, aspekty formalno-prawne oraz diagnozowanie i sposoby wzmocnień istniejących obiektów budowlanych. W konferencji uczestniczyło ok. 140 osób: projektantów konstrukcji, kierowników budów, inwestorów oraz pracowników administracji publicznej – głównie ze Śląska, ale były również osoby spoza województwa śląskiego.

Program merytoryczny konferencji przygotował Komitet Naukowy pod kierunkiem prof. ITB dr. inż. Mariana Kawuloka. Uczestnicy konferencji wysłuchali 18 wykładów opracowanych i wygłoszonych przez specjalistów w dziedzinie szkód górniczych. Byli to pracownicy naukowi śląskich uczelni technicznych – Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Instytutu Techniki Budowlanej oraz Głównego Instytutu Górniczego. Każdego dnia po zakończeniu wykładów odbywały się panele dyskusyjne, ponadto można było poszerzać swoją wiedzę w rozmowach kuluarowych z wykładowcami. Wykładom towarzyszyły stoiska kilku firm prezentujących materiały lub programy komputerowe przydatne w pracy projektanta; wystawcy mieli również krótkie wystąpienia promocyjne. Każdy z uczestników otrzymał materiały konferencyjne liczące ponad 300 stron z wydrukowanymi wykładami i informacjami promocyjnymi firm wystawienniczych.

 

 

Miejsce konferencji wiąże się bezpośrednio z jej tematyką, bowiem nowoczesna sala wykładowa znajduje się w zrewitalizowanym budynku maszyny wyciągowej dawnej kopalni Michał – Szyb Krystyn w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach. Jest tu stała wystawa prezentująca oryginalną maszynę wyciągową o napędzie parowym i liczne akcesoria, które towarzyszyły górnikom w pracy; obok budynku wznosi się imponujących rozmiarów odnowiona wieża wyciągowa.

W ramach konferencji odbyła się tradycyjnie wycieczka techniczna, tym razem do Muzeum Śląskiego. W jednym ze zrewitalizowanych budynku dawnej kopalni uczestnicy wyjazdu wysłuchali krótkiego wykładu, wzbogaconego ciekawą prezentacją, dotyczącego historii Muzeum Śląskiego oraz szczegółów realizacji nowego budynku. Następnie pod opieką przewodników odwiedzili budynek główny i stałą wystawę o Śląsku.

 

Maria Świerczyńska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.