Allplan 2019 – premiera nowej wersji programu BIM dla architektury i konstrukcji

13.11.2018

Tworzenie skomplikowanych geometrycznie projektów było głównym zamierzeniem stojącym za zmianami wprowadzonymi w Allplan 2019 – oprogramowaniu BIM dla architektów i konstruktorów. Na nowo zaprojektowany moduł do tworzenia schodów, usprawnienia w zarządzaniu wymianą informacji między architektami a inżynierami czy zoptymalizowane zarządzenie parametrami obiektów. To zmiany, które pozwalają na łatwiejsze tworzenie zaawansowanych projektów przy zastosowaniu dowolnych form geometrycznych.

 

 

Jak wspomina Richard Brotherton, dyrektor zarządzający ALLPLAN: Przemysł budowlany opiera się w coraz większym stopniu na oprogramowaniu wykorzystującym model BIM. Allplan 2019 daje inżynierom i architektom narzędzie BIM, dzięki któremu mogą współpracować skutecznie na każdym etapie procesu BIM.

 

BIM na drodze do sukcesu

Interfejs Allplan 2019 dostosowuje rozmieszczenie funkcji zależnie od branży, w której pracujesz. Możliwa jest również ręczna konfiguracja paska zadań w dowolny komfortowy dla siebie sposób. Ta personalizacja w znacznym stopniu ułatwia wdrożenie w pracę z programem. Role przypisane użytkownikom da się łączyć, a sprawny model zarządzania ułatwia współpracę.

 

 

Załóżmy, że w zespole współpracuje inżynier wraz z architektem. Architekt może zmieniać główne komponenty projektu, mając przyznane prawo edycji, jednak nie do zmian w projekcie zbrojenia – tutaj może pozwolić sobie jedynie na odczyt. Sytuacja w przypadku inżyniera ma się analogicznie. Takie rozwiązanie pozwala na łączenie kompetencji różnych specjalizacji, a w efekcie tworzenie projektów o większym stopniu zaawansowania.

 

Mechanizm zarządzania warstwami oraz piętrami uległ rewizji. Doprowadziło to do dodania palety (poziomy), która upraszcza zarządzanie kondygnacjami budynku. Wszystkie zmiany mogą być wprowadzane w czasie rzeczywistym, a aktualizacja dokumentacji i całego projektu odbywa się automatycznie. Funkcja podglądu umożliwia szybkie sprawdzenie, jak wprowadzane zmiany i poprawki będą się prezentować. Uproszczono również nawigację między piętrami, tak aby sprawnie poruszać się nawet w najbardziej skomplikowanych projektach.


Format IFC na stałe zagościł już na rynku oprogramowania. Stoimy teraz przed wyborem, czy chcemy używać otwartego formatu umożliwiającego współpracę każdego rodzaju oprogramowania, czy wolimy homogeniczne rozwiązania własnościowe. Allplan 2019 pozwala na eksport danych BIM do formatu IFC4, ułatwiając operowanie atrybutami i właściwościami obiektów. Zgodność z tym formatem sprawia, że to Ty decydujesz, z kim i jak chcesz pracować.

 

 

 

Metodologia to nie wszystko – Visual Scripting

W nowej wersji producent zdecydował się na wprowadzenie VS (Visual Scripting) – to koncepcja, która rozpisuje „logikę projektu”, łącząc ją w schemat blokowy. Umożliwia to łatwe tworzenie złożonych obiektów, takich jak na przykład zaawansowane kratownice.

Zobacz więcej informacji związanych z Allplan 2019 na https://allbim.pl/nowosci-w-allplan-2019/

Pobierz demo Allplan 2019 >>> https://allbim.pl/pobierz-demo/

Zobacz aktualny cennik oprogramowania >>> https://allbim.pl/cennik/

 

Zapraszamy na forum konstrukcji i architektury organizowane przez firmę TMSYS sp. z o.o., jedynego dystrybutora programów Allplan w Polsce >>> https://allbim.pl/forum-konstrukcji/

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.