Stopień wodny Krapkowice – modernizacja śluzy i sterowni

08.07.2021

Inwestycja realizowana jest przez Wody Polskie RZGW Gliwice. Koszt projektu to około 209 milionów złotych.

 

Na początku lipca 2021 r. rozpoczęła się realizacja projektu „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów”.

Celem realizacji zadania jest rozwój i usprawnienie śródlądowej drogi wodnej na Odrze, usprawnienie niskoemisyjnych systemów transportu o obniżonej emisji hałasu oraz promowanie zrównoważonej mobilności regionalnej i lokalnej. Rezultatem realizacji projektu będzie większe wykorzystanie przyjaznego środowisku transportu i utrzymanie parametrów śródlądowych dróg wodnych.

 

Stopień wodny Krapkowice

Stopień wodny Krapkowice. Fot. Wody Polskie

 

Zakres inwestycji obejmuje budowę nowej komory śluzy o parametrach użytkowych 190 m długości i 12 m szerokości. W ramach prac przebudowana zostanie istniejąca komora pociągowa, dzięki czemu zapewnione zostaną ciągłość i bezpieczeństwo żeglugi na drodze wodnej. Po zakończeniu budowy szlak wodny z III klasy zostanie podniesiony do V klasy żeglowności. Ponadto kompleksową modernizację przejdą obiekty towarzyszące oraz infrastruktura na śluzie Krapkowice. Powstanie również nowa sterownia główna.

 

Inwestycja jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace zakończą się w 2023 roku.

 

Na rzece Odrze równocześnie realizowane są modernizacje śluzy Januszkowice, a także jazów Dobrzeń, Krępa i Groszowice. Prace remontowe trwają także na jazach Wróblin, Zwanowice i Januszkowice.

 

Stopień wodny Krapkowice

Stopień wodny Krapkowice – stan obecny (czerwiec 2021 r.). Fot. Wody Polskie

 

Na terenie Śląska i Opolszczyzny Wody Polskie realizują w 2021 roku inwestycje na kwotę ponad 730 mln złotych, a razem z wyremontowanym niedawno Kanałem Gliwickim, kwota zadań budowlanych przekracza 900 mln zł. Trwają też prace projektowe dotyczące modernizacji stopnia wodnego Ujście Nysy

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, Wody Polskie

 

Zobacz też:

Stopień wodny Przegalina – trwa I etap przebudowy

Na Odrze powstanie stopień wodny Lubiąż

Racibórz Dolny – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

Nowy zbiornik retencyjny w Gdańsku

Sprawdź: Produkty budowlane

Zbiornik Racibórz Dolny a zmiana biegu rzeki Odry

Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in