Racibórz Dolny – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

01.07.2020

Po niemal 30 miesiącach zakończono budowę zbiornika Racibórz Dolny dla górnego biegu Odry. To największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Prace budowlane realizował Budimex.

 

Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km2 i pomieści 185 mln metrów sześciennych wody, czyli tyle ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m3, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi.

 

 

Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km2 od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 miliona mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie.

Zobacz też:

 

 

 

Budowa zbiornika Racibórz Dolny rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku, a zakończyła w czerwcu 2020 r. Realizację inwestycji zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Budżet przedsięwzięcia pochodził ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość prac budowlanych zrealizowanych przez wykonawcę (Budimex) to 672 mln zł netto.

 

BUDIMEX

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in