Nowy zbiornik retencyjny w Gdańsku

10.06.2020

Gdańsk inwestuje w kolejny zbiornik retencyjny. Obiekt będzie realizowany przy ul. Jaśkowa Dolina. Planowane zakończenie prac to koniec listopada 2021 roku. Inwestycja jest częścią programu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk – etap II. Realizacja programu rozłożona jest na lata 2014-2020. Koszt wszystkich inwestycji wynosi ponad 131 mln zł.

 

Zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina będzie miał pojemność 9261 m3. Założeniem budowy zbiornika jest czasowe zretencjonowanie i powrotne odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt będzie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

Zbiornik będzie podzielony na dwie części. Pierwszą część stanowić będzie piaskownik, gdzie nastąpi proces osadzania zawiesin i piasków dla ochrony zbiornika przed zamulaniem. Następnie woda będzie przelewać się do części dolnej zbiornika tj. zbiornika właściwego. Główna czasza zbiornika w części dolnej będzie zasilana wodami gruntowymi. Nadmiar wody będzie odprowadzany przelewem szczelinowym do koryta potoku Jaśkowego.

Otoczenie zbiornika będzie spełniało funkcję rekreacyjną. Zostanie wykonany pomost widokowy na brzegu południowym, którego krawędź wchodzić będzie nad lustro wody. Na brzegu północnym powstanie cypel, na którym wykonana zostanie  drewniana altana oraz ławki parkowe. Otwarcie ofert przetargowych planowane jest na przełomie czerwca i lipca 2020 r. Prace przewidziane są do końca listopada 2021 r.

Sprawdź też: Program Moja Woda

 

Jak wygląda zagospodarowanie terenów wokół zbiorników retencyjnych w Gdańsku?

Tereny przy sześciu gdańskich zbiornikach retencyjnych (Augustowska, Kiełpinek, Łabędzia, Jabłoniowa, Świętokrzyska I i Świętokrzyska II) zostaną zagospodarowane w ramach projektu budżetu obywatelskiego. Powstaną nowe trasy spacerowe i rowerowe, a także ścieżka dla rolkarzy. Nowe oświetlenie i siłownia pod chmurką.
 

Zobacz:

Zbiornik retencyjny Augustowska
Jako pierwsze realizowane będzie zadanie przy zbiorniku Augustowska, który znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska. W ramach inwestycji wybudowana zostanie asfaltowa droga techniczna dla pieszych i rowerzystów o długości niemal 700 m. Ponadto przy zbiorniku pojawi się 12 lamp ulicznych. Wykonawcą prac jest firma Aspergo Maciej Dziechciński, który zrealizuje zadanie za 320 tys. złotych. Prace zakończą się w październiku 2020 r.
 

Zbiorniki Łabędzia i Kiełpinek
Przy zbiorniku Łabędzia pojawi się oświetlenie i nowe ławki. Nowe oświetlenie zostanie wybudowane także przy zbiorniku Kiełpinek. Inwestycja ma się zakończyć do końca listopada 2020 r.
 

Zbiorniki Świętokrzyska I i Świętokrzyska II
W ramach inwestycji wokół zbiornika Świętokrzyska I pojawi się trasa  rekreacyjna, natomiast wokół zbiornika Świętokrzyska II ścieżka biegowa. Jednocześnie przy zbiorniku nr I ścieżka rekreacyjna zostanie połączona z drogą technologiczną. Na trasie łączącej oba zbiorniki zamontowane zostaną urządzenia siłowni zewnętrznej. Budowa potrwa 5 miesięcy od daty podpisania umowy.
 

Zbiornik Jabłoniowa
Przy zbiorniku powstanie oświetlenie i ścieżka pieszo-rolkarska. Inwestycja zakończy się 4 miesiące od daty podpisania umowy.

Urząd Miejski w Gdańsku

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.