Rola stłuczki szklanej w kreowaniu architektury przyszłości

Artykuł sponsorowany

29.05.2023

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) wyznacza nowe standardy rozwoju sektora budowlanego. Rosnąca świadomość ekologiczna inwestorów sprawia, że producenci rozwiązań architektonicznych systematycznie rozwijają ofertę produktów, których procesy wytwarzania pozwalają znacząco ograniczać zużycie surowców oraz promować wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a tym samym dbać o naszą planetę.

 

stłuczka szklana

Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

 

Mówiąc o przeszkleniach, kluczową rolę odgrywa tutaj recykling stłuczki szklanej, czego doskonałym przykładem jest szkło bazowe ORAÉ® od Saint-Gobain Glass, które niedawno zostało oficjalnie uznane za szkło o najniższym śladzie węglowym. W czym tkwi jego sekret?

 

Z troską o przyrodę

Wykorzystanie wysokiego odsetka stłuczki szklanej w produkcji przeszkleń to droga do maksymalnego ograniczenia jego wpływu na środowisko naturalne. Z czego to wynika?

 

– W porównaniu do surowców naturalnych, stłuczka szklana pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii wykorzystywanej do produkcji danego rozwiązaniamówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.Przekłada się to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, bowiem każda tona stłuczki to oszczędność nawet 300 kg CO2, wynikająca m.in. z mniejszej ilości spalanego paliwa.

 

Tego typu produkcja jest niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstanie tona szkła, a to sprawia, że znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na tzw. surowce pierwotne, a więc piasek, wapień czy dolomit (dla porównania: do wyprodukowania 1 tony szkła z surowców naturalnych potrzeba 1200 kg mieszanki szklarskiej, w tym 750 kg piasku).

 

– Naszym celem jest, aby średni udział stłuczki szklanej w wytopie dla linii Float wynosił co najmniej 50% do 2050 roku. To jeden z elementów naszej drogi do osiągnięcia założonej zeroemisyjności do 2050 rokudodaje Monika Naczeńska.

 

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem produkcji rozwiązań szklanych wpisujących się w założenia zrównoważonego rozwoju i walki z globalnym ociepleniem, jest wykorzystywanie odnawialnych, zielonych źródeł energii. Razem ze wspomnianą stłuczką stanowią one fundament wytwarzania szkła bazowego ORAÉ®.

 

W służbie planecie i użytkownikom

stłuczka szklana

ORAE, fot. Saint-Gobain Glass

 

We wrześniu ubiegłego roku marka Saint-Gobain Glass oddała do dyspozycji inwestorów szkło bazowe ORAÉ®. Po weryfikacji Deklaracji Środowiskowej Produktu EPD przez niezależnych ekspertów stało się ono oficjalnie szkłem o najniższym śladzie węglowym.

 

– Jeśli rewolucja ma imię, w branży budowlanej brzmi ono ORAÉ®mówi Monika Naczeńska.To milowy krok dla zrównoważonego budownictwa i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Proces produkcji ORAÉ® opiera się na wykorzystaniu zwiększonej ilości stłuczki szklanej oraz zielonej energii. Dzięki temu może się ono pochwalić najniższą wśród przeszkleń emisją CO2, która dla szkła o grubości 4 mm wynosi jedynie 6,64 kg CO2 na m2 w całym cyklu życia produktu (analiza cradle-to-grave), czyli o 42% mniej w porównaniu do stosowanych dotychczas rozwiązań.

 

Dzięki tym parametrom ORAÉ® pozwoli inwestorom ograniczyć poziom wbudowanego śladu węglowego. W związku z tym, że sektor budowlany jest odpowiedzialny za niemal 40% globalnej emisji CO2, to atut, obok którego nie można przejść obojętnie.

 

Równie ważne w rozwoju zrównoważonej architektury jest ograniczanie operacyjnego śladu węglowego, związanego z użytkowaniem budynków. Wyjątkowa efektywność energetyczna przeszkleń na bazie ORAÉ® również zadba o ten aspekt!

 

Sprawdź: Szkło o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ® – nowy rozdział w historii budownictwa

 

Troska o komfort? Naturalnie!

stłuczka szklana

Fot. Habitat 7, projekt Architect Krook & Tjäder, szkło na fasadzie COOL-LITE XTREME ORAE, fot. Saint-Gobain Glass

 

Szkło bazowe ORAÉ® zostało wykorzystane w linii fasadowych przeszkleń przeciwsłonecznych z rodziny COOL-LITE® XTREME. Do ich największych atutów należy doskonała selektywność (S), a więc stosunek ilości światła widzialnego, jakie przechodzi przez szybę do ilości odbijanego na zewnątrz promieniowania podczerwonego. Im wyższa jest jego wartość, tym więcej naturalnego światła przedostaje się do wnętrz, a jednocześnie ogranicza proces nagrzewania się pomieszczeń. Efektem jest mniejsze zapotrzebowanie energetyczne na chłodzenie i zminimalizowanie sztucznego doświetlania przestrzeni.

 

– Szkło COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ® może pochwalić się doskonałymi parametrami technicznymi: g=0,33, Lt=70%, S=2,12mówi Monika Naczeńska.Zagwarantuje zatem użytkownikom wnętrz komfort termiczny i niezakłócony dostęp do światła słonecznego, korzystnie wpływając na ich samopoczucie oraz zdrowie. Jego właściwości wpisują się zatem w założenia przepisów środowiskowych, np. Fit for 55 oraz cel nadrzędny Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”. ORAÉ® przyczyni się także do uzyskania wyższej punktacji w certyfikatach środowiskowych Well, BREEAM czy LEED.

 

O znaczeniu ORAÉ® dla rozwoju przyjaznego planecie budownictwa mogą świadczyć inwestycje, w których znajdzie swoje zastosowanie. Mimo że od jego debiutu na rynku minęło stosunkowo niewiele czasu, już teraz stanowi ono ekologiczny fundament do wznoszenia przyjaznych naturze obiektów. Ostatnim z przykładów jest innowacyjna inwestycja Habitat 7 w Göteborgu. Doskonałe właściwości ORAÉ® potwierdzają także prestiżowe branżowe wyróżnienia, np. nagroda TopBuilder 2023.
Nagroda TopBuilder 2023 dla szkła ORAÉ®,
fot. Saint-Gobain Glass

Architektura świadoma zmian to coś więcej niż trend. Globalne ocieplenie wymaga podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do spowolnienia tego procesu. Mówiąc o branży budowlanej, możemy działać w kilku obszarach poprzez ograniczenie emisyjności budynków czy redukując zużycie surowców naturalnych, pamiętając jednocześnie, że obiekty powinny zapewniać użytkownikom najwyższy poziomu komfortu – wszak w pomieszczeniach spędzamy 90% naszego czasu. ORAÉ® łączy w sobie gwarancję doskonałej atmosfery panującej we wnętrzach i troskę o dobro planety.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in