Mieszalniki dwuwałowe i planetarne SICOMA OMG Group

Artykuł sponsorowany

31.05.2023

Mieszalniki dwuwałowe i planetarne SICOMA są wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Od 1999 r. wszystkie mieszalniki są projektowane i modernizowane za pomocą najnowocześniejszych programów cyfrowych do trójwymiarowego modelowania.

 

Mieszalniki dwuwałowe i planetarne SICOMA produkowane są w zakładach OMG Group w Perugii. Proces podlega ścisłej kontroli jakości. Od 1999 r. wszystkie mieszalniki są projektowane i modernizowane za pomocą najnowocześniejszych programów cyfrowych do trójwymiarowego modelowania. Dzięki modelowaniu 3D producent betoniarni otrzymuje w pełni gotowy projekt, który może z łatwością włączyć do projektu betoniarni. Przekładnie mieszalników planetarnych, korpusy mieszalników dwuwałowych oraz wiele innych podzespołów charakteryzuje wysoka dokładność wykonania oraz najwyższa jakość dzięki obróbce za pomocą obrabiarek numerycznych CNC. W mieszalnikach SICOMA wiele elementów oraz rozwiązań technicznych jest chronione własnymi patentami SICOMA.

Mieszalniki dwuwałowe ze SWOD

Rozwiązanie SWOD „SWING OUT DRIVES”, czyli zawiasowe mocowanie systemu napędowego, jest chronione międzynarodowym patentem i jest dostępne wyłącznie w mieszalnikach dwuwałowych SICOMA w zakresie wielkości od MAO3000/2000 do MAO15000/10000. Innowacja ta polega na unikalnym rozmieszczeniu zespołu napędowego na dużych zawiasach – przekładnia elektromechaniczna każdego wału, składająca się z zespołu silnika, kół pasowych i reduktora, jest przymocowana do boku zbiornika za pomocą systemu zawiasów. W przypadku prac konserwacyjnych, uszkodzenia wału, wymiany uszczelnień, łożysk, dostęp jest bardzo szybki i prosty, ponieważ zespół napędowy może być odchylony na zawiasach, bez potrzeby użycia jakiegokolwiek sprzętu dźwigowego. W rezultacie czas serwisowego przestoju jest bardzo krótki, a strata wynikła z zatrzymania produkcji – zminimalizowana. Ponadto, dzięki łatwym rozwiązaniom synchronizacja wałów nie zostaje utracona, a przywrócenie maszyny do pracy jest proste i szybkie. Nie ma tu żadnego porównania z czasem wyłączenia z eksploatacji standardowego mieszalnika pozbawionego SWOD.

 

Mieszalniki dwuwałowe

MAO 12000/8000 SWOD

 

Mieszalniki dwuwałoweZawias w pozycji roboczej                                                                         Po otwarciu, przygotowane do konserwacji

 

Mieszalniki dwuwałowe SICOMA wyposażone w unikatowe rozwiązanie SWOD pracują w kilkunastu zakładach produkcyjnych w Polsce. Klienci, którzy zdecydowali się na zakup mieszalnika w takiej konfiguracji, jednoznacznie oceniają, że SWOD to w 100% rekomendowana opcja.

Mieszalniki dwuwałowe z napędem o niskich obrotach (SMD: slow motion drive)

Ta opcja składa się z małego silnika hydraulicznego napędzanego przez agregat hydrauliczny mieszalnika, podłączonego do jednego z kół napędowych. Dzięki podzielonemu panelowi zasilania silników mieszających, ten silnik hydrauliczny umożliwia obracanie się wałów z niewielką prędkością (1 obr./min) i zatrzymywanie ich w różnych pozycjach, co umożliwia czyszczenie na koniec zmiany i sprawia, że rutynowa konserwacja (szczególnie dotyczy to regulacji łopat mieszających) jest bardzo prosta i szybka.

 

Mieszalniki dwuwałowe

Mieszalnik dwuwałowy SICOMA MAO 6000/4000 SWOD z napędem wolnoobrotowym (SMD)

 

Mieszalniki dwuwałowe SICOMA z centralką diagnostyczno-monitorującą

W wybranych modelach mieszalników dwuwałowych SICOMA stosuje centralkę diagnostyczną monitorującą pracę mieszalnika i skipu.

 

Mieszalniki dwuwałowe

 

W zależności od konfiguracji centralka może monitorować:

  • temperaturę silników skipu,
  • napięcie liny skipu,
  • poziom oleju przekładniowego w przekładniach redukcyjnych wałów
  • poziom smaru w pompie centralnego smarowania,
  • smarowanie łożysk wałów przekładni,
  • temperaturę przekładni redukcyjnych,
  • temperaturę silników mieszalnika,
  • poziom oleju hydraulicznego w obwodzie hydrauliki klapy spustowej,
  • temperaturę oleju hydraulicznego w obwodzie hydrauliki klapy spustowej.

W przypadku zauważenia nieprawidłowości centralka komunikuje się z oprogramowaniem sterującym węzłem. Operator węzła dostaje informacje o awarii i podejmuje działania zapobiegawcze w celu uniknięcia większej awarii. W przeszłości zdarzało się, że operator ignorował ostrzeżenia centralki, doprowadzając do poważnej awarii. Aby tego uniknąć, w centralce może być zamontowana czarna skrzynka umożliwiająca śledzenie alarmów i reakcję operatora węzła. Czarna skrzynka zapisuje oprócz występujących alarmów inne parametry pracy mieszalnika:

  • czas pracy,
  • pobór mocy silników,
  • czas trwania alarmów do momentu ich usunięcia.

Już sama informacja o czarnej skrzynce działa dyscyplinująco na obsługę mieszalnika, co przekłada się na wzrost niezawodności i zmniejszenie kosztów przestoju węzła.

Dział inżynieryjny SICOMA OMG nieustannie pracuje nad ulepszaniem i modyfikowaniem istniejących rozwiązań zarówno w mieszalnikach dwuwałowych MAO, planetarnych MP, jak i w mieszalnikach dwuwałowych do produkcji ciągłej MAO C, by ułatwić i usprawnić pracę użytkownikom. Dzięki posiadaniu własnych mieszalników laboratoryjnych możliwe jest zarówno testowanie własnych, unikatowych rozwiązań fabryki, jak i przygotowywanie dedykowanych rozwiązań dla klienta.

Ciepiela Technology Promotion Sp. z o.o. jest oficjalnym przedstawicielem SICOMA na rynku polskim od 2011 r. Nasi inżynierowie służą wsparciem technicznym oraz doradztwem w zakresie wyboru optymalnego mieszalnika dwuwałowego. Posiadamy dobrze zaopatrzony magazyn części zamiennych nie tylko do mieszalników, ale także do innych oferowanych przez nas maszyn.

Efektywne mieszanie w mieszalnikach planetarnych SICOMA OMG Group

Efektywność mieszania w mieszalniku planetarnym bazuje na dwóch podstawowych czynnościach:

1. pokryciu podłogi (ruch poziomy),

2. ruchu Z (ruch pionowy).

1. Ruch poziomy ma zapewnić równomierne pokrycie dna mieszalnika w celu przemieszczania materiału z każdego miejsca w kilku kierunkach. Na ruch drobin mieszanki w mieszalniku mają wpływ następujące parametry:

– trajektoria ruchu cząstek determinowana przez kształt ramion,

– prędkość obrotowa,

– kształt łopat.

Prędkość i trajektoria razem określają zdolność pokrycia podłogi wynikającą tylko z ruchu ramion, co jest kluczowym czynnikiem pozwalającym zmniejszenie profilu łopat. Bez dobrej trajektorii konieczne byłoby zastosowanie dużych łopat, aby zwiększyć pokrycie podłogi, ale wówczas kąt zderzenia z powierzchnią materiału musiałby być zmniejszony dla uniknięcia przeciążenia przekładni. Dodatkowo groziłby powszechnie spotykany syndrom żagla, czyli zamiast mieszania drobin materiału nastąpiłoby przesuwanie całych porcji materiału bez mieszania drobin.

2. Ruch w pionie zasadniczo wymuszany jest poprzez próżnię tworzoną przez łopaty, które powodują ruch wyższych warstw materiału w kierunku podłogi (od góry do dołu). Parametry, które odgrywają rolę w tej akcji, to:

– poziom materiału,

– prędkość,

– kształt łopaty (lemiesza).

Siła powstała na skutek próżni utworzonej za lemieszem zależy od prędkości i kształtu lemiesza. Im wyższy jest poziom materiału w zbiorniku, tym trudniejsze jest wywołanie ruchu pionowego. Nie zaleca się wypełniania mieszalnika „pod korek”, aby nie uniemożliwić wywołania ruchu pionowego.

Mieszalniki planetarne SICOMA – idea mieszania

Ruch poziomy

Trajektorię ramion w każdym mieszalniku planetarnym oblicza się według następującego wzoru o nazwie „epitrochoida”

Formuła ta jest określona przez trzy parametry: R, r i d. SICOMA wybrała te trzy parametry dla uzyskania poniższych trajektorii, w których nie występuje nakładanie się po kilku obrotach.

 

 

Mieszalniki dwuwałowe

 

 

 

SICOMA wykonała testy, w których podłogę mieszalnika zastąpiono szklanym dnem, a na łopacie zamocowano rysik.  W ciągu jednego cyklu mieszania rysik ani razu nie przejechał dwa razy po tym samym torze, a dno mieszalnika zostało dokładnie zamalowane (pokryte).

Gwarantuje to, że ramiona przemieszczają się w różne miejsca, w różnych kierunkach, jednolicie i równie często. Aby uzyskać taki efekt, musiała zostać zaprojektowana i zbudowana specjalna przekładnia. SICOMA produkuje w swojej fabryce kompletne przekładnie dla wszystkich rozmiarów mieszalników MP.

Uzyskanie trajektorii ruchu cząstek takich jak w mieszalniku SICOMA przy użyciu standardowych przekładni handlowych jest nieosiągalne.

Prędkość i energia

Prędkość obrotowa łopaty uzyskiwana jest poprzez złożenie się dwóch prędkości: obrotu gwiazdy wokół osi głównej mieszalnika i dodatkowego obrotu wokół osi własnej gwiazdy. Prędkość przekładni jest wyższa w mieszalnikach SICOMA MP w porównaniu z innymi mieszalnikami. W konsekwencji rzeczywista prędkość jest wyższa w mieszalnikach SICOMA, a tym samym energia przenoszona do materiału jest także znacznie wyższa.

Ruch pionowy

Na poniższym zdjęciu pokazano typowy ruch Z w mieszalniku planetarnym MP SICOMA.

 

 

W mieszalnikach innych producentów niższa prędkość obrotowa ramion wraz z niższą zdolnością pokrycia podłogi zmusza do stosowania znacznie większych i węższych łopat mieszających w porównaniu z mieszalnikami MP SICOMA. Aby uzyskać ruch pionowy, potrzebne jest dobre połączenie prędkości i kształtu łopaty. Mniejsza prędkość oznacza wyższe łopaty, a to daje większy opór dla skrzyni biegów, jeżeli taka sama „energia pionowa” zostaje przeniesiona do mieszanki.

Innym bardzo ważnym aspektem jest poziom materiału w zbiorniku. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ pionowy przepływ materiału jest trudniejszy, gdy poziom jest zbyt wysoki. Szczególnie przy produkcji suchych mieszanek betonowych i suchych zapraw niezbyt duża objętość dostępna w mieszalniku jest niezwykle ważna ze względu na bardzo niski skurcz materiału podczas mieszania.

 

Ciepiela Technology Promotion Sp. z o.o. jest oficjalnym przedstawicielem Sicoma na rynku polskim od 2011 r. Nasi inżynierowie służą wsparciem technicznym oraz doradztwem w zakresie wyboru optymalnego mieszalnika planetarnego. Posiadamy dobrze zaopatrzony magazyn części zamiennych nie tylko do mieszalników ale także do innych oferowanych przez nas maszyn.

Pełna oferta mieszalników planetarnych marki SICOMA jest dostępna na: ciepiela.eu

 

 

 

 

 

Czytaj także:

Jak wybrać suwnicę?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in