Ograniczniki przepięć w latarniach ulicznych LED

23.12.2014

Ograniczniki przepięć pozwalają znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować duże straty, które wobec braku ograniczników przepięć poniósłby właściciel latarni.

W związku ze stopniowym rozwojem oświetlenia ulicznego LED polskie przedstawicielstwo firmy Jean Müller wprowadza na rynek urządzenie francuskiej firmy Citel Electronics chroniące latarnie uliczne LED przed przepięciami. Ze względu na charakter swoich prac badawczo-rozwojowych nad ogranicznikami przepięć, długość tych prac i ich intensywność, Citel jest obecnie jedynym światowym producentem zintegrowanych ograniczników przepięć do ochrony zarówno zasilania, jak i sterowania oświetleniem. Wiele firm dopiero zaczyna produkować bardzo uproszczone ograniczniki przepięć do latarni LED.

     Brak ochrony przed przepięciami przekłada się na zawodność tego typu oświetlenia ulicznego i ekonomikę jego stosowania. Niechronione, bądź też słabo chronione przed przepięciami latarnie LED trzeba w konsekwencji wymieniać na nowe po uszkodzeniach ich np. w czasie burz. Citel Electronics, wraz ze swoim ogranicznikiem przepięć typoszeregu MLP i MLPC1, reprezentuje odmienne podejście do ekonomiki oświetlenia LED, a co za tym idzie oszczędne dla wszystkich użytkowników tego typu latarni. Znacznie taniej jest skutecznie zabezpieczyć latarnie przed przepięciami, niż wymieniać systemy oświetleniowe po uszkodzeniach na skutek m.in. wyładowań atmosferycznych.

     W  komentarzu do wprowadzanego ogranicznika przepięć MLPC1 prezes firmy Jean Mueller Polska, Zbigniew Błażejewski powiedział: W Polsce inwestorzy, a w zakresie oświetlenia ulic są to najczęściej gminy lub przedsiębiorstwa komunalne, ogłaszają zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przetargi, w których zazwyczaj jedynym kryterium jest cena. Jeżeli w warunkach przetargu nie ma zapisu o ochronie latarni z oświetleniem LED ogranicznikami przepięć, wówczas żaden dostawca nie doda ich z własnej inicjatywy. Będzie tak tym bardziej, że po okresie gwarancyjnym uszkodzenie oświetlenia LED spowoduje, iż trzeba będzie zamówić u takiego dostawcy nowe oprawy. Przepięcia występujące w sieciach spowodowane uderzeniami piorunów oraz tzw. przepięcia łączeniowe są powszechnie znanym faktem. Tymczasem  jeśli oświetlenie LED ma działać wiele lat, wówczas ryzyko miejscowych uszkodzeń oraz starzenia się diod LED spowodowane przez przepięcia jest duże. Ograniczniki przepięć będą ochraniać oświetlenie LED przez wiele lat i mogą odprowadzać nawet setki czy wręcz tysiące przepięć. Obecnie koszt zwykłej oprawy latarni ulicznej z zasilaczem i diodami LED stanowi kwotę około 800-1000 złotych za sztukę. W przypadku przepięcia uszkodzeniu może ulec jednocześnie kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt latarni.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.