Nowoczesna infrastruktura dla lotniska w Balicach

29.09.2015

Nowe połączenie kolejowe do lotniska w podkrakowskich Balicach oraz rozbudowany terminal pasażerski w tym porcie zostały 28 września otwarte dla podróżnych.

Dzięki nowemu połączeniu kolejowemu, do lotniska w podkrakowskich Balicach z centrum Krakowa będzie można dojechać w 20 minut, omijając korki. Prace modernizacyjne trwały na 12-kilometrowym odcinku linii kolejowej. Obejmowały budowę drugiego toru między Krakowem Mydlnikami a Krakowem Balicami, wydłużenie połączenia o 500 m do terminalu lotniska oraz elektryfikację linii.

Nowe przystanki, które powstały przy okazji modernizacji linii (Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica), ułatwią mieszkańcom aglomeracji krakowskiej codzienny dojazd do pracy i szkoły. Trzy nowo powstałe przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, są także wyposażone w infrastrukturę niezbędną do komfortowego korzystania z nich (wiaty, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej). Zmodernizowany został również przystanek Kraków Łobzów. Dzięki elektryfikacji linii na trasę wyjadą ekologiczne pociągi elektryczne zamiast spalinowych. Będzie mogła się także zwiększyć częstotliwości kursowania składów w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

 

 

Przebudowany terminal w porcie lotniczym Kraków – Balice zwiększy jego przepustowość oraz poprawi płynność obsługi. Oddanie do użytku tego nowoczesnego obiektu kończy pierwszy, kluczowy etap inwestycji, obejmującej rozbudowę i modernizację terminalu pasażerskiego, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowę przystanku kolejowego wraz z kładką łączącą go z terminalem.

Dalsze etapy modernizacji zakładają budowę nowej części budynku wypełniającej przestrzeń pomiędzy starym a nowym obiektem oraz modernizację obecnie funkcjonującego terminalu. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2016 r. Realizacja inwestycji w etapach pozwoliła na niezakłóconą pracę lotniska.

Zakłada się, że docelowo, po zrealizowaniu wszystkich inwestycji (w tym w infrastruktury lotniczej), przepustowość lotniska w Balicach wzrośnie do ponad 8 mln pasażerów rocznie.

Wnętrze nowego terminalu Kraków Airport oferuje pasażerom nowoczesną przestrzeń i wysoką jakość obsługi. Przewidzianych zostało m.in. ponad 30 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej (check-in) i nowe ciągi kontroli bagażu.

Integralną częścią rozbudowywanego terminala jest kładka, która tworzy bezpośrednie, kryte przejście z poziomu +1 terminalu do garażu wielopoziomowego oraz nowo powstałej na jego tyłach stacji kolejowej.

 

 

Inwestycje otrzymały wsparcie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 343,3 mln zł.

 

Źródło: MIiR

Zdjęcia:  PKP PLK SA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.