Modernizacja torowisk w Katowicach i Chorzowie

08.02.2013

W ramach wielkiej modernizacji komunikacji tramwajowej na Śląsku podpisana została kolejna umowa na modernizację torowisk. Inwestycję w Katowicach i Chorzowie zrealizuje w ciągu 23 miesięcy firma Skanska. Wartość prac to ponad 17 mln zł netto. Inwestorem są Tramwaje Śląskie.

Skanska zmodernizuje torowiska w Katowicach od Wesołego Miasteczka do pętli Zachodniej przy Stadionie Śląskim oraz na odcinku od pętli Słonecznej do Ronda w Katowicach. Modernizacja obejmie również torowiska od przystanku Chorzów AKS do przystanku Chorzów Chopina. Do najważniejszych zadań należeć będzie: wdrożenie nowej organizacji ruchu, wykonanie rozbiórki, przebudowa istniejących torowisk, dostosowanie sieci trakcyjnych, wymiana nawierzchni torów i rozjazdów oraz wykonanie odwodnienia. Skanska przebuduje sieci kolidujące, a na zakończenie zadba o zagospodarowanie i urządzenie terenu.

Prace te wykonane będą w ramach projektu „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W ramach modernizacji Skanska podpisała już umowę na modernizację torowisk w Bytomiu i Zabrzu.

Do końca 2014 r. zostanie zmodernizowanych ok. 46 km torów tramwajowych w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. W ramach realizowanego projektu wszystkie nowe torowiska będą wykonane sposobem tłumiącym wibracje i hałas. Taka technologia zastosowana jest już na torowisku w ul. Gliwickiej i 1 Maja w Katowicach. Większość prac torowych ma być prowadzona z zachowaniem ruchu co najmniej po jednym torze. W październiku 2012 r. rozpoczęła się przebudowa torowiska tramwajowego o długości ok. 1,6 km w ścisłym centrum Katowic, na ul. 3 Maja. Prócz tego sukcesywnie przebudowywane będą fragmenty torowisk w Katowicach: przy osiedlu Tysiąclecia, w dzielnicy Szopienice oraz w ul. Kościuszki i Al. Korfantego; w Zabrzu: wzdłuż ul. 3 Maja i. ul. Wolności; w Chorzowie: w ul. Armii Krajowej, ul. Wolności oraz wzdłuż ul. Katowickiej; w Rudzie Śląskiej wzdłuż ul. Zabrzańskiej oraz przy rondzie Unii Europejskiej; w Sosnowcu – wzdłuż ul. 3 Maja, Sobieskiego, Piłsudskiego i Małachowskiego, oraz w śródmieściu Bytomia. W ramach projektu powstanie dwutorowa linia tramwajowa łączącą Katowice z Sosnowcem oraz dwutorowa liniatramwajowa w Bytomiu od granicy ze Świętochłowicami do skrzyżowania z ul. Zabrzańską. Projekt zakłada też modernizację 61 przystanków.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.