Dwa nowe mosty: na Dunajcu i Warcie

28.08.2019

Rząd dofinansuje przygotowanie dokumentacji projektowej dla dwóch inwestycji – mostu na Dunajcu w Nowym Sączu i mostu na Warcie w gminie Mosina.

Obydwie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach programu Mosty dla Regionów.

Most na Dunajcu w Nowym Sączu

Koszt przygotowania dokumentacji dla mostu wynosi 3,8 mln zł, z czego 3,04 mln zł władze województwa małopolskiego otrzymają w ramach dofinansowania z budżetu państwa. Natomiast łączny koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi jest szacowany na około 155 mln zł.

 

Sprawdź też: Nowy most na Dunajcu w Kurowie

 

Most na Warcie na trasie Luboń–Czapury

To inwestycja ważna nie tylko dla aglomeracji poznańskiej, ale też dla gminy Mosina, ponieważ nowy most połączy dwie części gminy. Dodatkowo budowa drogi umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego skróci się czas dotarcia służb do pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur. Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł powiat poznański otrzyma z budżetu państwa. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 94 mln zł.

O programie Mosty dla Regionów

Podczas przygotowywania programu Mosty dla Regionów rząd wytypował 21 miejsc, które najbardziej potrzebują nowych przepraw. Decyzję pozostawiono samorządom. Jednostki samorządu terytorialnego w konkursie na dofinansowanie złożyły łącznie 75 wniosków. Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji znajduje się 7 miejsc rekomendowanych z rządowej listy – to mosty na rzekach: Noteć, Warta, Odra (2 lokalizacje), Bug, Wisła oraz San. Na realizację programu rząd przeznaczy 2,3 mld zł.

 

 

W programie samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. Dzięki otrzymaniu tego dofinansowania jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się również o dofinansowanie do 80% kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

 

Czytaj: BIM w projektowaniu i realizacji mostów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in