Ciekawa realizacja – Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie

14.05.2024

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie jest nowym obiektem w regionie. Inwestycja została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”.

 

Budowę DPS w Przepiórowie (w gminie Iwaniska) rozpoczęto w październiku 2018 r. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 21 listopada 2022 r. Od lutego 2023 r. zamieszkują go pierwsi pensjonariusze. Jest to dom przeznaczony dla ludzi starszych, w podeszłym wieku i somatycznie chorych.

 

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie

 

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie został przygotowany dla 50 mieszkańców. Znajduje się w nim 25 pokoi dwuosobowych z łazienkami oraz wyjściem na balkon. Dla bezpieczeństwa podopiecznych pokoje zostały wyposażone w system przyzywowy. W każdym pokoju zamontowano także klimatyzację. Obiekt jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ma m.in. podjazdy oraz windę wewnątrz budynku. W pomieszczeniach sanitarnych zapewniono wolną przestrzeń o wymiarach 150 x 150 cm, umożliwiającą swobodne poruszanie się na wózkach inwalidzkich.

 

>>> Rozbudowa szpitala w Ostródzie zakończona

>>> Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Tłuszczu gotowe

 

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie

 

Do budynku prowadzą wejście główne oraz wejścia pomocnicze bezpośrednio z terenu. Wewnątrz znajdują się dwie klatki schodowe, zabiegowe: dwubiegowe i trzybiegowe. W całym obiekcie zastosowano posadzkę antypoślizgową. Stolarka okienna została wykonana z PVC. Zamontowano drzwi zewnętrzne aluminiowe, przeszklone. Na terenie DPS w Przepiórowie znajdują się: duża kuchnia z pełnym wyposażeniem, pralnia, suszarnia, świetlica do prowadzenia zajęć terapeutycznych, gabinety lekarskie, sala do rehabilitacji oraz kaplica. Budynek został wyposażony w odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompę ciepła z przeznaczeniem do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania. Przystosowano go również do ogrzewania za pomocą gazu propan-butan z podziemnego zbiornika o pojemności 9200 l. Bezpieczeństwo zapewnia mieszkańcom monitoring zewnętrzny.

 

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie

 

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie znajduje się w malowniczej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku. Jest otoczony piękną przyrodą, a wokół wykonano alejki spacerowe. Do budynku prowadzą dwa zjazdy publiczne z drogi gminnej.

 

>>> Nowy SOR w Radomiu przyjmuje pacjentów

>>> Rezydencja Zofia – w Krakowie powstaje nowy dom opieki

 

 

Projekt budowlany został opracowany przez Biuro Projektowe Zygmunt Drzymalski w Staszowie. Pierwszy etap budowy zrealizowała firma ADMA Zakład Remontowo-Budowlany Marian Macias, a drugi – Ostrowiecki Kombinat Budowlany S.A. pod kierownictwem Andrzeja Zajączkowskiego i Tomasza Marcinowskiego.

 

 

Starania władz Gminy Iwaniska zostały zauważone przez organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Marek Staniek, burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska, odebrał nagrodę i wyróżnienie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto Gmina Iwaniska jako inwestor otrzymała specjalne wyróżnienie przyznane przez miesięcznik „Inżynier Budownictwa” dla Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie.

 

DANE TECHNICZNE BUDYNKU
Kubatura: 8134,23 m³
Powierzchnia zabudowy: 827,01 m²
Powierzchnia użytkowa parteru: 690,07 m²
Powierzchnia użytkowa piętra: 665,90 m²
Powierzchnia użytkowa piwnic: 274,60 m²

 

Paulina Lipiec

Fot. Jakub Dyl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in