Rozbudowa szpitala w Ostródzie zakończona

09.04.2024

Rozbudowa szpitala w Ostródzie jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych w budynku użyteczności publicznej.

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie objęła realizację nowej izby przyjęć, zespołu pracowni oraz oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. Po jej ukończeniu całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1588,8 m². Łącznie na terenie szpitala powstały 102 pomieszczenia podstawowe oraz dodatkowe pomieszczenia techniczne i komunikacyjne, a także liczne sale zabiegowe o zróżnicowanym przeznaczeniu. Wybudowano nowy podjazd dla karetek oraz ciągi piesze w otoczeniu obiektu. Rozbudowa szpitala w Ostródzie obejmowała również zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych.

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie była oparta na zastosowaniu prefabrykowanych modułów drewnianych. Są to konstrukcje charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostały w oparciu o lite drewno klejone warstwowo, co powoduje zwiększenie jego wytrzymałości i sztywności. Ze względu na swoje właściwości materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla obiektów szpitalnych. Ważną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest ich pełna dyfuzyjność, skutkująca „oddychaniem ścian”, co pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzenie ekologicznego mikroklimatu. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, latem chroniąc go przed ciepłem zewnętrznym, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku. Rozwiązania te znacznie skróciły też czas samego procesu budowy.

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie

 

Kolejnym innowacyjnym proekologicznym rozwiązaniem, które zostało zaimplementowane w budynku, jest mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wykorzystaniem technologii modułowej, w dłuższej perspektywie nie tylko znacznie obniży zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale też dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu.

Projekty wyjściowe oparte na konstrukcji w technologii modułów stalowych zostały opracowane przez  zamawiającego. Wykonawca inwestycji – EKOINBUD wnioskował o zastosowanie w budynku szpitala drewna jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. W związku z koniecznością dostosowania obiektu do nowej konstrukcji wewnętrzna jednostka projektowa firmy opracowała nowy projekt architektoniczny, konstrukcyjny i branżowy przy zachowaniu wszystkich parametrów zawartych w projekcie wyjściowym.

Inwestycja została zakończona pod koniec 2023 r. i oddana do użytkowania na początku roku 2024.

 

Źródło: EKOINBUD

 

Przeczytaj też:

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Tłuszczu gotowe

Nowy SOR w Radomiu przyjmuje pacjentów

Ośrodek Radioterapii w Płocku – zakończono budowę

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in