Szpital w Ostródzie w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych

11.04.2023

Szpital w Ostródzie będzie rozbudowywany. Stanie się pierwszym tego typu obiektem wykonanym z drewna w Polsce.

 

Szpital w Ostródzie

 

Szpital w Ostródzie mieszczący się przy ul. Jagiełły, zostanie rozbudowany. W trakcie realizacji wykorzystane zostaną nowatorskie, innowacyjne oraz proekologiczne technologie budowlane i instalacyjne. Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko naturalne.

Projekt zakłada rozbudowę szpitala w Ostródzie w kierunku ul. Jagiełły. Po jej ukończeniu całkowita powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić 1588,8 m². Łącznie na terenie szpitala powstaną aż 102 pomieszczenia podstawowe oraz dodatkowe pomieszczenia techniczne i komunikacyjne. W obiekcie znajdą się liczne sale zabiegowe o zróżnicowanym przeznaczeniu, wybudowany zostanie nowy podjazd dla karetek oraz ciągi piesze. Zagospodarowanie zostaną także okoliczne tereny zielone.

 

Szpital w Ostródzie

 

Kluczowym aspektem rozbudowy ostródzkiego szpitala jest wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych. Są to konstrukcje charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostają w oparciu o lite drewno KVH, które następnie jest klejone warstwowo. Ze względu na swoje właściwości materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla obiektów szpitalnych. Ważną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest ich pełna dyfuzyjność, skutkująca „oddychaniem ścian”, co pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzenie ekologicznego mikroklimatu. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, latem chroniąc go przed ciepłem zewnętrznym, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie poddasza technicznego, na którym przewidziano instalację urządzeń mechanicznego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wykorzystaniem technologii modułowej, w dłuższej perspektywie nie tylko znacznie obniży zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale też dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu.

 

Szpital w Ostródzie

 

Szpital w Ostródzie ma zostać rozbudowany przez gdańską spółkę EKOINBUD.

Projekty wyjściowe oparte na konstrukcji w technologii modułów stalowych zostały opracowane przez  zamawiającego. EKOINBUD wnioskował o zastosowanie w budynku szpitala drewna jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. W związku z koniecznością dostosowania obiektu do nowej konstrukcji wewnętrzna jednostka projektowa EKOINBUD opracowała nowy projekt architektoniczny, konstrukcyjny i branżowy przy zachowaniu wszystkich parametrów zawartych w projekcie wyjściowym.

Zakończenie rozbudowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie przewidziane jest na IV kwartał 2023 r.

 

Przeczytaj też:

Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie będzie energooszczędny

Drewno klejone krzyżowo – CLT. Właściwości i zastosowanie

Budynki modułowe prefabrykowane

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in