Allplan Inżyniera

23.08.2007

Projektowanie inżynierskie w programie Allplan daje możliwość opracowania rysunków konstrukcji żelbetowych (z wykorzystaniem opcji automatycznego zbrojenia uwzględniającego zaimportowane wyniki obliczeń) i konstrukcji stalowych.  

Allplan to zintegrowany, profesjonalny system narzędzi, spełniający wymagania całej branży budowlanej i oczekiwania nawet najbardziej wymagającego projektanta.  

Projektowanie inżynierskie w programie Allplan daje możliwość opracowania rysunków konstrukcji żelbetowych (z wykorzystaniem opcji automatycznego zbrojenia uwzględniającego zaimportowane wyniki obliczeń) i konstrukcji stalowych. Program pozwala także tworzyć deskowania oraz zestawienia systemów szalunków oraz ich organizację na placu budowy.
 

Konstrukcje żelbetowe
Dokumentacje projektowe konstrukcji żelbetowych w programie Allplan wykonywane są w 2D, rysunek płaski (rzuty, przekroje i widoki) oraz w 3D, dla obiektu przestrzennego (przejmowane bryły z modelu architektonicznego, następnie w sposób automatyczny tworzą widoki i przekroje wraz z wymiarowaniem, lub tworzone za pomocą modułu Modeler komponentów).
Zbrojenie generowane jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z gotowych makr zbrojeniowych, które dopasowywane są do istniejącej geometrii. Stworzone zbrojenie jest generowane automatycznie dla całego elementu (belki czy dźwigara). Projektantowi pozostaje tylko zdecydować o położeniu wyciągów zbrojenia (całkowitych lub częściowych), gdyż zależy to od przyjętego dla pracowni wzorca.
Innym sposobem zbrojenia elementów jest wprowadzanie poszczególnych pozycji niezależnie, korzystając z dostępnych rodzajów prętów i strzemion. Wprowadzenie kształtu pręta oraz jego parametrów (średnica, klasa stali) pozwala dalej umieścić pręty w zbrojonym elemencie. Każdy z prętów jest w pełni modyfikowalny (rozciągnięcie, itp.), a wszystkie widoki pręta, opisy, i linie wymiarowe uaktualniają się automatycznie. Program pozwala również na zbrojenie płyt żelbetowych prętami bądź siatkami zbrojeniowymi. Wykorzystywane jest tu zbrojenie powierzchniowe, zaznaczany obszar zbrojenia i otwory, które ewentualnie występują. Określane jest także zbrojenie przypodporowe oraz na krawędziach. Zbrojenie płyty prętami nastepuje, po kolei, najpierw dół w obu kierunkach, potem góra. Dla gotowych siatek zbrojeniowych można korzystać z gotowego katalogu, tworzyć własne siatki lub modyfikować standardowe już wprowadzone. Allplan umożliwia również automatyczne zbrojenie płyt wykorzystując posiadane obliczenia. Wyniki obliczeń można importować w formacie ASF oraz DAT z programów: Cedrus, FRILO, INFOGRAF czy SCIA.

Konstrukcje Stalowe
Tworzenie rysunków konstrukcji stalowych w Allplanie odbywa się przy wykorzystaniu szerokiej biblioteki elementów stalowych, co pozwala na sprawne wykonywanie rysunków konstrukcyjnych jak i późniejszych zestawień.
Modeler komponentów 3D
Umożliwia szybkie i automatyczne tworzenie modelu 3D konstrukcji żelbetowych. Elementy takie jak słupy, słupy ze wspornikami, schody czy dźwigary pozwalają na szybkie tworzenie dokładnego modelu geometrycznego tych elementów. Po zdefiniowaniu typu elementu 3D istnieje możliwość określenia dokładnych parametrów (wysokości, szerokości, długość). Utworzony model 3D można zbroić z wykorzystaniem funkcji automatycznego zbrojenia lub niezależnie, pojedynczymi prętami.
Komponent FF
Automatyczne generowanie zbrojenia w standardowych elementach żelbetowych, oparte o katalog gotowych elementów (przekroje dźwigarów, różne typy schodów, belki, ściany, itp.).
Gotowy komponent zawiera możliwości wprowadzania różnego zbrojenia, zmianę średnic, rozstawów, ilości zbrojenia oraz geometrii. Tak przygotowany komponent umieszczany jest w utworzonym modelu geometrycznym i automatycznie zbrojony. Stworzone zbrojenie można dowolnie modyfikować, zestawiać, zmieniać pojedynczą pozycję, usuwać lub tworzyć wyciągi.
 
INTERSOFT

90-057 Łódź
ul. Sienkiewicza 85/87
tel. +48 42 6891111
fax +48 42 6891100
biuro@intersoft.pl
http://www.intersoft.pl/
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in