W jaki sposób zabezpieczyć dom przed wodą gruntową?

09.06.2016

Podstawą każdego domu jest fundament. Należy dokładnieprzemyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć przestrzeń,  w której za kilka miesięcy zamieszkają lokatorzy, przed wpływem podciągania kapilarnego, promieniotwórczego radonu, zagrzybienia.

Inaczej będzie wyglądało zabezpieczenie budynku podpiwniczonego, a inaczej parterowego. Innych materiałów hydro- i termoizolacyjnych użyjemy, gdy budynek jest posadowiony na gruntach spoistych, a innych, gdy budujemy go na gruntach przepuszczalnych. Niezwykle istotną sprawą jest poziom wód gruntowych oraz rodzaj zastosowanej termoizolacji do pionowej ochrony ścian fundamentowych.

Wzajemne zależności wymienionych czynników powodują, że sposób, w jaki ostatecznie zabezpieczymy budynek, nie jest prostą sprawą. Na te istotne pytanie daje odpowiedź Rekomendacja Techniczna Instytutu Techniki Budowlanej RT ITB 1130/2014 opisująca rozwiązania hydroizolacji części podziemnych obiektów budowlanych w zależności od różnorodnych warunków gruntowo-wodnych i zastosowanych materiałów hydro- i termoizolacyjnych. Rozwiązania Systemu Bezpieczny Fundament w formie ideowych rysunków technicznych wraz z detalami znajdują się również na stronie www.fundament.icopal.pl.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do lektury tejże rekomendacji i do tego, aby mocno stąpając po ziemi rozpoczynali budowę domu od prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych fundamentów.

 

mgr inż. Grzegorz Gładkiewicz

doradca techniczny Icopal S.A.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in