S6 Chwaszczyno–Żukowo – pierwszy odcinek OMT w budowie

25.11.2022

Odcinek S6 Chwaszczyno–Żukowo jest już w realizacji. Trasa połączy się na węźle Chwaszczyno z drogą ekspresową między Gdynią a Bożympolem Wielkim, która wkrótce zostanie oddana do ruchu.

 

S6 Chwaszczyno–Żukowo

 

S6 Chwaszczyno–Żukowo stanowi pierwszy oddany do budowy odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Budowa nowej arterii komunikacyjnej została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: Chwaszczyno–Żukowo oraz Żukowo–Gdańsk Południe.

Na 16-kilometrowym odcinku S6 Chwaszczyno–Żukowo zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Zostanie także dokończony węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską). W ciągu dwujezdniowej, dwupasmowej (z rezerwą pod trzeci pas) drogi ekspresowej zostanie wybudowanych m.in. 12 wiaduktów, 3 mosty i 4 estakady oraz kładka dla pieszych. Powstanie również 6 przepustów dla zwierząt. Wykonawcą tego zadania jest firma Budimex.

Natomiast odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe czeka na wydanie przez Wojewodę Pomorskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wykonawcą tej drogi jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, które przygotowuje zaplecze budowy. Na działkach, których właściciele wyrazili zgodę, prowadzone są ratownicze badania archeologiczne. Oprócz 16 km drogi ekspresowej powstanie także obwodnica Żukowa w ciągu DK20 o długości ponad 6 km, która będzie dwujezdniowa między Glinczem na DK20 a węzłem Żukowo i jednojezdniowa od tego węzła do Lnisk na DK7.

Cała dwujezdniowa trasa S6 Chwaszczyno–Gdańsk Południe (gdzie połączy się z S7 prowadzącą w kierunku Warszawy) będzie gotowa w 2025 r. Wartość inwestycji to ponad 2 mld zł.

 

S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej o długości 32 km umożliwi sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. Pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska, Koszalina i dalej Szczecina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

Cała Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej powstaje ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też:

S6 Sławno–Słupsk z wykonawcą

Obwodnica Strzelec Krajeńskich z pozwoleniem na budowę

Obwodnica Tarnobrzega oddana do ruchu

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla gotowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.