Obwodnica Kędzierzyna-Koźla gotowa

17.11.2022

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla o długości ponad 14 km została oddana do użytkowania po 26 miesiącach od dnia rozpoczęcia prac budowlanych.

 

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla

 

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla to odcinek drogi krajowej nr 40. W ramach inwestycji powstała jednojezdniowa trasa o długości 14,33 km wykonana w nawierzchni bitumicznej. Wybudowano także 18 obiektów inżynierskich: wiadukty i mosty, w tym nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Nowa droga jest przedłużeniem istniejącego północnego fragmentu obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która wyprowadzi ruch w kierunku węzła autostrady A4. Nowy odcinek na pierwszych 6,5 km został wybudowany w układzie 2+1, czyli z dwoma pasami w jednym kierunku i jednym pasem w przeciwnym. Ruch na takich drogach odbywa się naprzemiennie odcinkami jedno- i dwupasmowymi.

 

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla

 

W ciągu trasy zostały wybudowane 4 skrzyżowania w kształcie rond, w tym 2 turbinowe, 2 miejsca przeznaczone do ważenia pojazdów, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz ekrany akustyczne. Zainstalowano ekrany przeciwolśnieniowe, elementy systemu zarządzania ruchem oraz nowe oświetlenie trasy. W celu ochrony środowiska powstały przejścia dla zwierząt, gadów i płazów.

 

 

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla została zaprojektowana i wybudowana w nowym śladzie. Umożliwi ona wyprowadzenie ruchu pojazdów, a w szczególności transportów przewożących niebezpieczne substancje z zakładów chemicznych, zlokalizowanych na terenach przemysłowych spółki Blachownia Holding SA, z dotychczasowego odcinka drogi DK 40 przebiegającego ulicami wschodniej części miasta oraz miejscowości Sławięcice i Ujazdu. Inwestycja usprawni też ruch w kierunku węzła autostradowego A4.

Kontrakt w formule „projektuj i buduj” zrealizowało konsorcjum: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. i STRBAG Sp. z o.o. Wartość prac wyniosła 272,4 mln zł brutto.

 

Czytaj także:

Zachodnia obwodnica Brzeska w budowie

S19 Sokołów Małopolski–Jasionka z wykonawcą

A18 – pierwszy z czterech odcinków gotowy

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in