Konferencja Projektowanie Przyszłości 2022: zmiana jest dobra!

06.05.2022

Choć w nazwie konferencji zawarta jest przyszłość, nie da się jej budować bez zerkania wstecz. Doświadczenia ze zrealizowanych projektów i przeszłych wydarzeń tworzą nasz bagaż doświadczeń, którym warto się dzielić, aby inspirować innych. To idea, która od zawsze towarzyszy organizacji konferencji Projektowanie Przyszłości, choć wszystko inne – od miejsca, przez gości, po formułę – ciągle się zmienia.

 

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2022

 

7. Konferencja Projektowanie Przyszłości 2022, która odbyła się 26–27 kwietnia 2022 r., była wyjątkowa z wielu powodów. Po trudnych, pandemicznych latach partnerzy, wystawcy, prelegenci i słuchacze mogli się spotkać po raz pierwszy zarówno osobiście, jak i online. To też okrągły, dziesiąty jubileusz powstania BIM Klastra oraz ostatnia edycja realizowana w tandemie BIM Klaster–Konfoteka. To również ludzie – często ci sami, co w ubiegłych latach, ale naznaczeni nowymi doświadczeniami – których odgłosy wypełniły korytarze Krakowskiego Parku Technologicznego. To coraz większa otwartość na przedstawianie nie tylko pozytywnej części rzeczywistości i sukcesów, ale także potknięć. Siódma edycja to również nastawienie na polskie projekty i polskich przedstawicieli branży.

Zmieniają się tematy, o których mówi się podczas Projektowania Przyszłości. Dziś BIM przestał być postrzegany jako lek na uzdrowienie branży budowlanej i cel sam w sobie, ale wyraźnie stanowi element nowej układanki, która wyłania się z mgły toczących się przemian. Kiedyś skupieni na modelach, dziś jako klucz do sukcesu postrzegamy informację. Jej rola wyraźnie wzrosła i popycha nas do coraz śmielszego korzystania z narzędzi, które pozwolą ją ujarzmić i zbudować na niej wartość dla naszych organizacji oraz realizowanych projektów. Słowo informacja stało się tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia i było odmieniane przez wszystkie przypadki zarówno przez przedstawicieli firm projektowych, wykonawczych, konsultingowych, producentów oprogramowania czy administracji publicznej. Można odnieść wrażenie, że na przestrzeni lat staliśmy się dojrzalsi do rozumienia znaczenia informacji. Ona daje pewność, że nasze założenia wyjściowe do projektowania są słuszne, że projekt, który wykonujemy, jest poprawny, spełnia oczekiwania inwestora oraz odpowiada na potrzeby użytkowników, że inwestycję można odpowiednio zaplanować, sprawnie, bezpiecznie i nowocześnie realizować, do tego nie przekraczając budżetu.

 

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2022

 

Kluczem do tego, aby osiągać wspomniane wyżej korzyści, wydają się być – wielokrotnie wspominane podczas debaty kończącej oficjalną część pierwszego dnia konferencji – otwartość i wytrwałość, napędzane odwagą do wyjścia poza utarte przez rutynę koleiny. Na szczęście prelekcje, których mogliśmy wysłuchać pierwszego dnia konferencji, pozwalają utwierdzić się w przekonaniu, że polska branża budowlana pełna jest ludzi, którzy nie tylko są skłonni podjąć to wyzwanie, ale także trwać w nim i dzielić się zdobytą wiedzą.

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2022 to także praktyka. Drugiego dnia wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w serii warsztatów online. To kolejne godziny praktycznej wiedzy, którą podzielili się prowadzący oraz wiele wnikliwych pytań, na które odpowiedzieli. Dziękujemy wszystkim wystawcom, prelegentom i uczestnikom, bez których to wydarzenie z pewnością by się nie odbyło, i już dzisiaj zapraszamy na ósmą edycję Projektowania Przyszłości.

 

 

 

Przeczytaj też:

Protokół informacyjny w projektach BIM według normy ISO 19650

Stowarzyszenie BIM łączy ludzi i technologie w cyfrowym świecie

Rodzaje i systematyka kolizji budowlanych dla potrzeb uzasadnienia metodologii BIM

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in