DK28 Zator–Wadowice będzie rozbudowana

08.12.2022

DK28 Zator–Wadowice o długości 11,7 km przejdzie gruntowny remont. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2029–2030.

 

DK28 Zator–Wadowice

 

Minister Infrastruktury zatwierdził Program inwestycji dla rozbudowy DK28 Zator–Wadowice. Projekt będzie realizowany w województwie małopolskim, w powiatach oświęcimskim i wadowickim, w gminach Zator, Tomice i Wadowice. Prace obejmują rozbudowę odcinka DK28 o długości 11,7 km od km od końca obwodnicy Zatora, realizowanej w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, do Wadowic. W ramach zadania wzmocniona zostanie nawierzchnia drogi, ponadto wykonanie zatok autobusowych, chodników, przebudowy skrzyżowań, a także przebudowy obiektów inżynierskich i infrastruktury towarzyszącej. Przewiduje się, że roboty budowlane będą prowadzone w latach 2029–2030. W wyniku inwestycji odcinek DK28 Zator–Wadowice ma być bezpieczny i dostosowany do ruchu pojazdów ciężkich.

Droga krajowa nr 28 to ważny dla Małopolski i Podkarpacia ciąg komunikacyjny. DK28, zwana trasą karpacką, prowadzi od drogi krajowej nr 44 w Zatorze do granicy państwa w Medyce. Odcinki Siepietnica–Trzcinica i Przemyśl–Medyka zostały już dostosowane do wymaganych parametrów technicznych. Zrealizowany został ponadto I etap obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Na pozostałych fragmentach drogi zaplanowano wykonanie kolejnych obwodnic: Zatora, Wadowic, Makowa Podhalańskiego, Limanowej, Nowego Sącza, Miejsca Piastowego, Sanoka (II etap) oraz Przemyśla. Przewidziana jest także przebudowa odcinka od Nowego Sącza do granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Gruntowna modernizacja DK28 jest przewidziana w ramach przyjętego na początku października 2022 r. przez Radę Ministrów Programu Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 r. Docelowo na całym ciągu tej trasy zostanie zapewniona wysoka przepustowość, komfort i bezpieczeństwo użytkowania dla wszystkich uczestników ruchu.

 

Źródło: MI

Fot. Larisa-K – pixabay.com

 

Czytaj także:

S11 Bobolice–Szczecinek z decyzją ZRID

S17 Zamość–Hrebenne w realizacji

S6 Chwaszczyno–Żukowo – pierwszy odcinek OMT w budowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in