Basen w Kaliszu – ogrzewany ciepłem z ziemi

17.01.2023

W Kaliszu powstaje nowy basen, który będzie ogrzewany i chłodzony dzięki systemowi pompy ciepła. Obiekt ma spełniać standardy FINA.

 

Basen w Kaliszu

Basen w Kaliszu w budowie

 

Nowo budowany basen w Kaliszu będzie ogrzewany ciepłem z ziemi. Budynek wraz z basenem zajmie blisko 1,8 tys. m² powierzchni. Ma to być nowoczesny, funkcjonalny, ekologiczny i energooszczędny obiekt.

Obecnie prowadzone są prace budowlane, a równolegle wykonywane odwierty do zainstalowania układu pompy ciepła. Umożliwi on ogrzewanie wody w basenie ciepłem pochodzącym z ziemi, a w lecie ten sam system pozwoli pozyskiwać tzw. chłód pasywny wykorzystywany do schładzania powietrza wewnątrz budynku. Dodatkowo specjalna instalacja 3 kotłów i kogeneratora pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej i ciepła na potrzeby obiektu. Specjalny podnośnik hydrauliczny ułatwi korzystanie z pływalni także osobom z niepełnosprawnościami. Jakość wody będzie sprawdzana przez specjalne systemy czujników, a automatyczny odkurzacz basenowy i system filtrów zapewni jej skuteczne oczyszczanie.

– Zastosowana pompa ciepła pozwoli korzystać z zielonej energii, a dodatkowo kogenerator jako mała, bardzo oszczędna elektrociepłownia będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną. Zastosowane technologie wspomagają się nawzajem. Sama pompa nie wystarczyłaby do ogrzania przez cały rok wody w basenie, a w zimie dodatkowo także obiektu. Dlatego połączona systemowo z pompą instalacja kogeneracyjna wytwarza prąd oraz ciepło wtedy, kiedy potrzeba go więcej – mówi Michał Janiak z Grupy Antczak.

 

Basen w Kaliszu

Instalacja systemu ogrzewania w pływalni w Kaliszu

 

Wokół pływalni zostanie zorganizowana część spacerowo-rekreacyjna oraz parking. Basen w Kaliszu ma spełniać standardy Światowej Federacji Pływackiej (FINA), co pozwoli na organizację profesjonalnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Zainstalowana będzie trybuna, która pomieści 120 widzów, dzięki czemu będą mogli śledzić planowane imprezy sportowe.

Generalnym wykonawcą pływalni w Kaliszu jest firma Grupę Antczak Budowa. Inwestycja ma być ukończona w połowie 2023 r.

 

Przeczytaj też:

Basen „Łabędź” w Bydgoszczy otwarty

Basen w Kostrzynie nad Odrą w budowie

Basen w technologii budownictwa pasywnego w Sulejowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in