Linia wysokiego napięcia w Głogowie w realizacji

17.01.2023

Linia wysokiego napięcia (110 kV) powstaje w Głogowie. Połączy ona dwie stacje wysokiego napięcia. Pozwoli też na przyłączenie nowych mocy wytwórczych OZE.

 

Linia wysokiego napięcia

 

Linia wysokiego napięcia, którą Tauron buduje w Głogowie, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta, a także obiektów największego odbiorcy w regionie – KGHM. Nowa linia pozwoli na poprawę zdolności przesyłowych sieci i wpłynie na zwiększenie możliwości przyłączenia nowych odbiorców.

Głogów jest zasilany z trzech stacji elektroenergetycznych 110/20 kV. Dwie z nich zostaną połączone podziemną linią 110 kV. Linia wysokiego napięcia przekroczy tory kolejowe na międzynarodowej trasie, drogę krajową nr 12 oraz przejdzie w pobliżu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Wymagało to szczegółowych uzgodnień z różnymi stronami i służbami.

Linia kablowa nie jest narażona na skutki zjawisk atmosferycznych – oblodzeń, wichur, intensywnych opadów śniegu, co przełoży się na ograniczenie liczby awarii. Jednocześnie zastosowana technologia i przebieg uzgodnionej trasy linii nie koliduje z obecnym i przyszłym zagospodarowaniem terenu. Nowe połączenie to także większe możliwości przełączeń, co ułatwi energetykom z Tauronu prace eksploatacyjne na sieci energetycznej.

– Ze względu na trudne warunki terenowe ponad 1240 m trasy linii kablowej oraz światłowodowej zostały wykonane metodą przewiertów sterowanych. Z tego najtrudniejszy odcinek to 140 m pod placem Jana Pawła II przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. W tym miejscu podczas wykonania przewiertu sterowanego maszyna natrafiała na powojenny złom i gruz, przez co wykonawca utracił sondę. Przewiert musieliśmy zaczynać od nowa – opowiada Vladyslav Chaika, kierownik budowy z PBE Elbud Warszawa Sp. z o.o.

 

Linia wysokiego napięcia

 

Trudne było również przebicie się pod torami linii kolejowej 273, głównie ze względu na dużą różnicę wysokości terenu na krótkim odcinku. Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie prac ze służbami kolejowymi trwało ok. 6 miesięcy, choć same prace pod torami – tylko 3 dni. Na etapie pozyskania decyzji o pozwoleniu na budowę trzeba było dodatkowo dokonać wielu zmian w trasie przebiegu inwestycji, tak aby dopasować się do trwających inwestycji miejskich.

W efekcie prac powstało podziemne połączenie kablowe o długości 2,7 km, które spaja dwie stacje wysokiego napięcia. Wykonano dwa pola 110 kV w obu stacjach w różnych technologiach, co jest nowym rozwiązaniem dla inwestora. Pierwsze zbudowane zostało w tradycyjnym wykonaniu napowietrznym (typu AIS), natomiast drugie w technologii GIS (w izolacji z gazem SF6).

Inwestycja była prowadzona tak, aby nie trzeba było wycinać drzew i nie uszkodzić ich korzeni.

Realizacja została zaplanowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają zostać ukończone w styczniu 2023 r.

 

Czytaj także:

Magazyn energii Tauron powstał w Ochotnicy Dolnej

Lokalizacja obiektów budowlanych w pobliżu linii wysokiego napięcia (110 kV)

Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.