Zachodnia Obwodnica Łodzi dłuższa o 12 km

27.06.2022

Zakończył się kolejny etap budowy Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Od 25 czerwca 2022 r. kierowcy mają do dyspozycji nieco ponad 12 km nowej drogi ekspresowej S14 – nowoczesnej trasy, która wyprowadzi część ruchu nie tylko z Łodzi, ale także z sąsiednich miejscowości.

 

Odcinek S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Liczy 12,2 km długości. W ramach jego budowy powstało 17 obiektów inżynierskich. Cztery węzły drogowe: Łódź Lublinek, Łódź Retkinia, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki skomunikują z nową trasą Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki.

 

Zachodnia Obwodnica Łodzi

Fot. Zachodnia Obwodnica Łodzi (S14)

 

Oddany do ruchu odcinek S14 to trzeci etap realizacji tej ważnej dla całej aglomeracji łódzkiej drogi. Pierwszy odcinek, od Łodzi do Dobronia został oddany do ruchu latem 2012 r. Kolejny, między węzłami Dobroń i Róża realizowany był w ramach budowy drogi ekspresowej S8. Do ruchu przekazany został latem 2014 r. Do zakończenia pozostał jeszcze ostatni, 16-kilometrowy fragment trasy od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Zaawansowanie prac sięga tam 70 proc. i wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planami zostanie oddany do ruchu wiosną 2023 roku.

 

>>> Zachodnia Obwodnica Łodzi będzie dokończona

>>> Rozbudowa A2 Warszawa-Łódź

>>> Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi. Umowa na projektowanie podpisana

 

 

Będzie to także ostateczne domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu wokół aglomeracji łódzkiej, składającego się od północy z autostrady A2, od wschodu z autostrady A1, od południa z drogi ekspresowej S8 i od zachodu z drogi ekspresowej S14.
Dzięki temu poprawi się nie tylko lokalny układ komunikacyjny, ale ułatwiony będzie przejazd z północy i centrum kraju do woj. dolnośląskiego.

 

Wartość kontraktu to blisko 630,5 mln zł. Budowa jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

 

Zobacz też:

Stacja Łódź Koziny w tunelu średnicowym

Powstanie nowa linia kolejowa Łódź – Sieradz – Wrocław

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy. FILM

Podziemna ulica Hasa w Nowym Centrum Łodzi

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.