Wiadukt w Skierniewicach połączy dwie części miasta

22.12.2020

Wiadukt w Skierniewicach w ciągu ulicy Zwierzynieckiej, o długości 143 m zastąpi istniejący obecnie przejazd w poziomie szyn.

 

Wiadukt w Skierniewicach będzie się charakteryzował klasą obciążenia „A”, umożliwi poruszanie się pojazdów o masie 50 ton, a dzięki ścieżce rowerowej i projektowanym od ul. Plantowej schodom – także rowerzystom oraz pieszym. Obiekt powstanie bezpośrednio nad obecnym przejazdem kolejowo-drogowym i torami linii kolejowej nr 1, dzięki czemu będzie w pełni bezkolizyjnym skrzyżowaniem z ruchem kolejowym. Sześcioprzęsłowy wiadukt będzie miał długość 143 m (całość przebudowywanych dróg głównych i wiaduktu to blisko 1,2 km).

 

Wiadukt w Skierniewicach

Projekt: ZNAK Gdańsk sp. z o.o.

 

Wiadukt w Skierniewicach w ciągu ulicy Zwierzynieckiej znajdzie się w miejscu łączącym dwie części miasta, gdzie nasilenie ruchu kolejowego jest bardzo duże. W godzinach szczytu z uwagi na ilość przejeżdżających pociągów kierowcy są zmuszeni czekać na przejazd nawet do 30 minut. Dzięki wiaduktowi ruch ulegnie znacznemu usprawnieniu. Zostaną także rozbudowane ulice Piłsudskiego i Zwierzyniecka na odcinku prawie 1,2 km od Kozietulskiego do Nowomiejskiej, powstaną jedno duże rondo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kozietulskiego oraz dwa mniejsze, drogi serwisowe po obu stronach torów, a także m.in. połączenie ulic Plantowej z Listopadową. Zaplanowano również budowę parkingu dla 22 samochodów osobowych, 2 zatok autobusowych wraz z wiatami oraz około 2 km chodników i ścieżki rowerowej. Zakres prac obejmie także przebudowę sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia, i wygłuszających hałas ekranów akustycznych.

Ze względu na kolizyjność i powodowanie utrudnień w ruchu stary przejazd w początkowej fazie budowy zostanie zamknięty do końca lutego 2021 roku. Nowa organizacja ruchu zwiększy bezpieczeństwo na realizowanym odcinku. Zostanie także wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu poprzez trzy objazdy do Skierniewic: z m. Łyszkowice przez Bełchów, z m. Maków przez Dąbrowice oraz z m. Maków przez Mokrą Lewą.

Wszystkie roboty budowlane zostaną ukończone z końcem 2022 roku. Wykonawcą wiaduktu będzie firma Skanska. Wartość umowy podpisanej 21 grudnia 2020 roku wynosi ponad 37 mln zł brutto.

 

Czytaj także: II odcinek S14 – postęp prac na budowie

Obwodnica Wałbrzycha – postęp prac na budowie

Obwodnica Oleśnicy w budowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.