Blok nr 7 w Elektrowni Turów – synchronizacja

22.12.2020

Blok nr 7 w Elektrowni Turów wchodzi w finalną fazę realizacji. Blok po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

 

Blok nr 7 w Elektrowni Turów

 

Blok nr 7 w Elektrowni Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, 21 grudnia 2020 roku został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Tym samym rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej w nowo budowanym bloku energetycznym.

Na instalacjach nowego bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów przed przystąpieniem do synchronizacji przeprowadzono rozruch całego układu elektroenergetycznego potrzeb własnych bloku (m.in. rozdzielni SN oraz NN, układu zasilania napięć gwarantowanych, układu zasilania awaryjnego i układów napędowych urządzeń) oraz układu elektroenergetycznego wyprowadzenia mocy z bloku do stacji energetycznej Mikułowa (m.in. generatora, układu 21 kV z wyłącznikiem generatorowym, transformatorów blokowych, transformatora zaczepowego i transformatora rezerwowo-rozruchowego, rozdzielni 400 kV z wyłącznikiem bloku oraz układów zabezpieczeń tych urządzeń). Działania te zostały poprzedzone przygotowaniem układów elektrycznych i technologicznych bloku nr 7. Przeprowadzono również szczegółowe uzgodnienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, co pozwoliło rozpocząć decydującą fazę rozruchu – rozpalono kocioł, uzyskano odpowiednie parametry pary, a następnie uzyskano prędkość obrotową turbozespołu równą 3000 obr./min, pozwalającą na pierwszą synchronizację generatora bloku z KSE.

 

Blok nr 7 w Elektrowni Turów

 

– W pierwszym okresie, po synchronizacji bloku z siecią, produkcja energii elektrycznej generatora bloku nr 7 realizowana będzie na poziomie około 40–45% jego mocy znamionowej, tj. około 200 MW. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie wysokiej, wynoszącej powyżej 43% sprawności produkcji energii elektrycznej. W obecnym kształcie Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw. Po zakończeniu budowy turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię elektryczną dodatkowy milion gospodarstw – powiedział Oktawian Leśniewski, p.o. dyrektora Elektrowni Turów.

Blok nr 7 w Elektrowni Turów spełni surowe wymagania środowiskowe. Emisja dwutlenku siarki, w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10, będzie prawie dwudziestokrotnie niższa, natomiast pyłów – prawie dziesięciokrotnie. Nowy blok będzie charakteryzował się emisją CO2 o ok. 15% niższą niż obecnie funkcjonujące bloki energetyczne w Elektrowni Turów. Nowa jednostka została również przystosowana do rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od 2021 roku i zakładają wdrożenie najlepszych i najbardziej proekologicznych dostępnych technologii.

Blok o mocy elektrycznej brutto 496 MW, z parowym kotłem pyłowym o parametrach nadkrytycznych będzie opalany węglem brunatnym pochodzącym z pobliskiej Kopalni Turów. Nowa jednostka, po jej oddaniu do eksploatacji, pozwoli całkowicie odbudować moc Elektrowni Turów. Siedem pracujących wtedy bloków energetycznych, w tym całkowicie zmodernizowane bloki nr 1–3, osiągnie moc ponad 2000 MW. Parametry nowego bloku dobrano w ten sposób, by do zakończenia jego pracy w 2044 roku w pełni i efektywnie wykorzystać zasoby węgla brunatnego w złożu Kopalni Węgla Brunatnego Turów, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich norm i standardów środowiskowych.

 

Budowa bloku nr 7 jest realizowana przez konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w grudniu 2014 roku.

 

Przeczytaj też: Uroczyste rozpoczęcie prac w Elektrowni Turów

Budowa nowego bloku w Elektrowni Turów

Próba ciśnieniowa kotła w Elektrowni Turów

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.