Cyfrowa stacja elektroenergetyczna – pierwsza taka w Polsce

18.09.2019

Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja energetyczna powstała podczas modernizacji rozdzielni 110 kV w stacji elektroenergetycznej Oborniki Śląskie na Dolnym Śląsku.

 

 

Cyfrowa stacja energetyczna w Obornikach Śląskich to novum polskiej branży energetycznej

 

Jak działa cyfrowa stacja elektroenergetyczna?

W cyfrowej stacji elektroenergetycznej, którą zbudował TAURON Dystrybucja, zastosowano cyfrową komunikację z użyciem tzw. szyny procesowej. Pełna diagnostyka urządzeń umożliwia natychmiastowe uzyskanie informacji o ewentualnych błędach i uszkodzeniach w sieci energetycznej, co pozwala zapobiegać awariom.

– Po modernizacji stacja w Obornikach Śląskich stała się cyfrowa, co oznacza, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych zostały zastąpione przewodami światłowodowymi – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromniej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych oraz informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie, jak dotychczas, za pomocą impulsów elektrycznych.

Cyfrowa stacja elektroenergetyczna w Obornikach Śląskich dostarcza energię elektryczną do dużej ilości odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także uzdrowisk. Służy też do zasilania sieci trakcyjnej PKP S.A. – części magistrali pociągów dużych prędkości relacji Wrocław–Poznań, która wymaga dużej pewności zasilania.

– W rozdzielni zostały zastosowane nowatorskie rozwiązania, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji. Efektem jest przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy. Połączenia telekomunikacyjne zostały wykonane ze światłowodów, co oznacza, że transmisja terabajtów danych pomiarowych i informacji stanu poszczególnych urządzeń odbywa się online. To pierwsze tego typu rozwiązania zastosowane w polskiej energetyce – mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

 

Przeczytaj też: Systemy zasilania rezerwowego – cz. I

 

Innowacyjne rozwiązania cyfrowej stacji elektroenergetycznej

W stacji elektroenergetycznej w Obornikach Śląskich po raz pierwszy zastosowano też optyczne przekładniki prądowe (sensory) w miejsce tradycyjnych przekładników 110 kV. W porównaniu do indukcyjnych przekładników, sensory optyczne charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją, znacznie mniejszymi gabarytami oraz zminimalizowaniem elementów awaryjnych. Mają usprawnić obsługę stacji i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii.

Kolejna zmiana to zastąpienie kilkudziesięciu tradycyjnych miedzianych kabli kilkoma światłowodami, co umożliwia uzyskiwanie danych pomiarowych w postaci strumienia danych, dzięki czemu stację można lepiej i łatwiej monitorować.

 

Budowa cyfrowej stacji elektroenergetycznej na Dolnym Śląsku ma także na celu ocenę nowych rozwiązań do zastosowań na szerszą skalę. Były one do tej pory stosowane pilotażowo tylko w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych.

 

Czytaj także: Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.