Warsaw UNIT ukończony

26.05.2021

Warsaw UNIT to nowy warszawski wieżowiec, który właśnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Jego charakterystycznym elementem jest tzw. smocza skóra.

 

 

Budowa Warsaw UNIT przy rondzie Daszyńskiego 1 trwała 48 miesięcy. Biurowiec o wysokości 202 m udostępnia 57 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Obecnie budynek jest już wynajęty w blisko 50%.

Architektura budynku łączy modernistyczne dziedzictwo stolicy z nowoczesnymi materiałami. Smukła bryła wieżowca odbija krajobraz miasta w niebieskich przeszkleniach, a na wysokości ulic fasadę uzupełnia tzw. dragon skin – smocza skóra, czyli tysiące płytek przypominających łuski, które reagują na każdy podmuch wiatru, ożywiając elewację. Wewnątrz Warsaw UNIT powstało duże lobby – wysokie, dwupiętrowe, w całości przeszklone. Budynek będzie miał tarasy, w tym na najwyższym piętrze.

 

Warsaw UNIT

 

W środku o komfort i bezpieczeństwo użytkowników zadba specjalna aplikacja mobilna. Zintegrowane systemy zarządzania budynkiem i rozwiązania mobilne dla najemców i użytkowników są kontrolowane przez system oparty na sztucznej inteligencji (AI), obsługiwany przez platformę Google Cloud Platform. Wieżowiec może np. działać w tzw. trybie pandemii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szeregu technologii powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusów – system wentylacji zabezpieczony jest na centralach wentylacyjnych lampami UV, a dodatkowo ma możliwość pracy w trybie automatycznym wyłącznie z wykorzystaniem świeżego powietrza. W windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują przestrzeń kabin. System pozwala też na bezdotykowe przemieszczanie się w budynku oraz wsteczną analizę poruszania się zakażonych osób. Powstała też wirtualna recepcja oraz system generujący elektroniczne bilety dla gości.

 

W budynku znajdują się: wielopoziomowy parking na 400 samochodów, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, jak również parking rowerowy, szatnie i natryski.

Warsaw UNIT jest pierwszym wieżowcem w Polsce, który stara się o zdobycie prestiżowego certyfikatu WELL w najnowszej wersji v2 Core, biorącego pod uwagę zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku. Obiekt ma certyfikat BREEAM na poziomie excellence oraz certyfikat Green Building Standard.

Inwestor: Ghelamco Poland. Architektura: Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt. Zarządca budynku: CBRE.

 

Czytaj także:

Budowa Warsaw UNIT

Warszawski wieżowiec The Bridge – przygotowania do budowy

Forest – nowy ekologiczny biurowiec w Warszawie

Biurowce w Warszawie – spada popyt i liczba pozwoleń na budowę

 

Warsaw UNIT

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in