Warszawski wieżowiec The Bridge – przygotowania do budowy

27.01.2021

Ghelamco wybuduje The Bridge. Budynek stanie u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, przy placu Europejskim. W wieżowcu zaprojektowano powierzchnie biurowe wysokiej klasy.

 

Liczący 174 metry wieżowiec The Bridge stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby tworząc oryginalną kompozycję. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowała holenderska pracownia UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt. UNStudio to uznane na całym świecie biuro architektoniczne założone ponad 30 lat temu w Amsterdamie. Ma ono na swoim koncie wiele docenionych w międzynarodowych konkursach budynków. Wśród nich znajdują się takie ikony jak: Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w Doha w Katarze czy most wiszący Erasmusbrug w Rotterdamie. Z kolei pracownia Projekt jest m.in. współprojektantem wieżowca Warsaw Spire oraz projektantem biurowca Warsaw UNIT.

 

The Bridge

 

The Bridge zaoferuje 47 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Liczący 40 pięter budynek będzie miał około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów (przewidziano dla nich 147 miejsc oraz szafki i prysznice). W budynku zrealizowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. Będą tam m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych jednośladów (rowerów i hulajnóg) z 20 miejscami do ładowania. Zostanie także wdrożony system operacyjny (opracowany przez Ghelamco), pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM – i Green Building Standard. Będzie miał także certyfikat „Obiekt bez barier”.

 

Budynek Bellony – którego elewacja w 2016 roku została pieczołowicie odrestaurowana – będzie zachowany i połączony z wieżą. Dzięki temu powstanie symboliczny most łączący dawną architekturę z nowoczesnym budynkiem. Efektem tego połączenia będzie nietuzinkowe lobby, które zepnie oba budynki.

 

Zobacz:

 

The Bridge

 

Plac Europejski zyska nowe funkcje

Na czas budowy wieżowca część placu Europejskiego zostanie wyłączona z użytku. Wciąż jednak będą tu funkcjonować restauracje i kawiarnia. Działać będzie także fontanna.

W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie mini park. W ten sposób wejście do The Bridge prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej skąd przez lobby wieżowca będzie można przedostać się na jego główną część. Dodatkowe wejście na plac prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się gruntownego remontu.

W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellona znajdzie się miejsce na restaurację z tarasem.

Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez renomowaną belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie.

 

Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 r.

 

Ghelamco

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in