Varso Tower – najwyższy budynek w Polsce

08.01.2021

Varso Tower w Warszawie osiągnął wysokość do dachu 230 m i w ten sposób stał się najwyższym budynkiem w Polsce. Na jego szczycie trwa montaż iglicy, dzięki której stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej (310 m).

 

Varso Tower

 

Ukończono prace związane z betonowaniem stropu na szczycie Varso Tower powstającego w centrum Warszawy, w pobliżu Dworca Centralnego. Osiągnięcie wysokości 230 m (mierzonej do dachu) oznacza, że wieżowiec oficjalnie przewyższył okoliczne budynki: Pałac Kultury i Nauki (188 m do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 m), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 m). Kiedy zamontowana zostanie iglica na dachu Varso Tower, osiągnie on docelową wysokość architektoniczną – 310 m i stanie się tym samym najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Na 49. i 53. piętrze wieżowca, którego ukończenie zaplanowano na I kwartał 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy.

Pomimo swojej skali, Varso Tower to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell, oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis, w której znajdą się biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy.

 

Varso Tower

 

Varso Palace w liczbach:

  • wysokość: 310 m z iglicą (Varso Tower), 90 m (Varso 2), 81 m (Varso 1)
  • liczba kondygnacji nadziemnych: 53 (Varso Tower), 23 (Varso 2), 21 (Varso 1)
  • liczba wind: 16 (Varso Tower) i 31 (Varso 1 + Varso 2)
  • kubatura: ponad 1 mln m³
  • łączna powierzchnia najmu: 144 500 m²
  • działka: 1,8 ha
  • początek realizacji: 2016 r.

 

Przeczytaj też: Wieżowce Varso. ZDJĘCIA z budowy

Varso rośnie w Warszawie

Biurowiec Skyliner z „żyletką” – ciekawa elewacja warszawskiego wieżowca

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in