Biurowiec Skyliner z „żyletką” – ciekawa elewacja warszawskiego wieżowca

29.12.2020

Biurowiec Skyliner w Warszawie cechuje szklano-aluminiowa elewacja o powierzchni 35 tys. m² zwieńczona „pióropuszem”. Elementem wyróżniającym budynek jest „żyletka” – 195-metrowy pas z betonu architektonicznego biegnący przez całą jego wysokość.

 

Biurowiec Skyliner

 

Biurowiec Skyliner zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego jest jednym z najwyższych budynków stolicy. Ma wysokość 195 m oraz 45 tys. m² powierzchni biurowej na 34 kondygnacjach. Oferuje także powierzchnię usługową, handlową i gastronomiczną na najniższych kondygnacjach. Na wysokości 165 m powstał dwupoziomowy Skybar z widokami na panoramę Warszawy. Budynek ma również najwyższe spośród biurowców lobby o wysokości 16 m. Biurowiec jest wyposażony w system szybkich wind (7 m/s) z inteligentnym systemem obsługi bezdotykowej, umożliwiający przemieszczanie się pomiędzy skrajnymi poziomami w mniej niż 25 sekund. W obiekcie znajduje się pięciopoziomowy parking na 430 samochodów oraz 330 rowerów, wraz z szatniami i łazienkami, a także specjalne pomieszczenia na hulajnogi.

Biurowiec Skyliner został precertyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Biurowiec Skyliner

 

Krystaliczna fasada Skylinera

Elewacja biurowca wykonana z krystalicznego, całkowicie bezbarwnego i odżelazionego szkła pokrywa całe 195 m jego wysokości. Tworzące ją elementy widoczne są już od wejścia do biurowca. Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hol główny jest wysoki na 4 kondygnacje i otoczony kolumnadą 16-metrowych słupów. To czyni go najwyższym lobby biurowym w Polsce. Podium biurowca stanowi mocną, lekko wysuniętą bazę, na której została osadzona strzelista wieża. Jej nieregularna powierzchnia sprawia, że kształt Skylinera zmienia się wraz z perspektywą, z której jest oglądany. Strona zachodnia podium osłonięta jest tzw. podwójną skórą, czyli elewacją ze szkła mocowaną do konstrukcji stalowej, osłaniającą elewację, składającą się z okien i blachy aluminiowej.

Cała fasada jest wykonana ze szkła o najwyższych parametrach. Zapewnia ono nie tylko izolację akustyczną i optymalne oświetlenie całego budynku, ale też zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń i minimalizuje straty ciepła. Co więcej, odpowiednio dobrana refleksyjność szyb i ograniczenie zewnętrznego odbicia światła sprawia, że budynek jest widoczny dla ptaków, co pozwoli na uniknięcie kolizji z nim. Brak słupów żelbetowych w narożnikach pięter biurowych pozwala na swobodną aranżację przestrzeni.

Montaż elewacji był sporym wyzwaniem dla jej wykonawcy – firmy ELJAKO-AL. Ze względu na rozmiary placu budowy, całość dostaw oraz transport wewnętrzny elementów fasadowych odbywały się on-time w ścisłej koordynacji z generalnym wykonawcą.

– Innym wyzwaniem logistycznym okazały się narożniki całoszklane o 7 różnych kątach, które ze względu na ciężar i geometrię były montowane bezpośrednio przy pomocy dźwigu wieżowego. Na większych wysokościach czynności te odbywały się głównie w godzinach nocnych ze względu na najmniejszy wiatr – mówi Piotr Komala, dyrektor ds. rozwoju ELJAKO-AL.

 

biurowiec Skyliner

 

Biurowiec Skyliner z „żyletką”

Tzw. żyletka widoczna na elewacji biurowca Skyliner od strony ulicy Prostej to pionowy pas wysokości 195 m, wykonany z ryflowanych płyt betonowych. Łączy on całkowicie przeszkloną strefę wejścia, skybar oraz zwieńczenie budynku, tzw. pióropusz – jeden z najtrudniejszych do wykonania elementów konstrukcyjnych biurowca. Ten charakterystyczny element o wysokości 20 m wykonywany jest z żelbetu i został w całości pokryty szklaną elewacją. Pełni rolę świetlika. Będzie też czymś w rodzaju latarni morskiej, widocznej nawet z bardzo odległych części miasta.

 

Skyliner jest najnowszą inwestycją Grupy Karimpol. Projekt architektoniczny wykonała pracownia APA Wojciechowski, a generalnym wykonawcą jest firma Warbud S.A. Prace rozpoczęto we wrześniu 2017 r. Za komercjalizację budynku odpowiada agencja CBRE.

 

Czytaj także: O deskowaniach i rusztowaniach na budowie wieżowca Skyliner

5 największych biurowców 2020 r. w Warszawie

Wieża Mennica Legacy Tower gotowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in