Certyfikacja zielonych budynków. Raport 2020

14.05.2020

Polska jest liderem w certyfikacji zielonych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Który certyfikat jest u nas najpopularniejszy? Jak wygląda podział branżowy certyfikowanych budynków?

 

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało piątą edycję Raportu Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce międzynarodowych systemach certyfikacji: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji odbyła się 22 kwietnia w 50. rocznicę obchodów Światowego Dnia Ziemi. Raport podsumowuje okres pomiędzy marcem 2019 roku a marcem 2020 roku.
 

Sprawdź: Zielone budynki w liczbach. Raport 2019

 

Fot. stock.adobe / Melinda Nagy
 

W zrównoważonym budownictwie dużo się dzieje. Coraz wyraźniej widać polaryzację poszczególnych sektorów z nową dynamiką wzrostów, zaś mapa zrównoważonych budynków w Polsce dynamicznie się zagęszcza.

Niezmiennie, od początku prowadzenia przez PLGBC statystyk certyfikowanych obiektów, Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Z porównania liczby certyfikowanych budynków w systemach BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL na obszarze 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynika jasno, że w naszym kraju znajduje się 51% certyfikowanych obiektów regionu.

Zobacz też:

 

Najbardziej obrazowym parametrem, który pokazuje rozwój zrównoważonego budownictwa jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która przekroczyła już 17 mln m2. W ciągu roku zanotowano przyrost o ponad 3 mln m2 certyfikowanej powierzchni; dla porównania w roku 2019 był to wzrost o 2 mln m2.

Wykres 1: Powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów

 

W zestawieniu przewodzi, podobnie jak w poprzednich latach, certyfikacja BREEAM, z prawie 77-procentowym udziałem (3-procentowy wzrost w skali roku). W LEED certyfikowanych jest 20% budynków, w DGNB 1,7%, w WELL 1%, a w HQE 0,6%. Liczba certyfikowanych obiektów w Polsce wynosi 845 budynków.

Wykres. 2: Liczba certyfikowanych budynków

 

Warto podkreślić roczny 30-procentowy wzrost liczby budynków (197 certyfikowanych obiektów), które dołączyły do niniejszego zestawienia.

Niezmiennym branżowym liderem jest sektor nieruchomości biurowych, z prawie 62-procentowym udziałem (spadek o 3% w stosunku do zeszłego roku). Najwyraźniejszą obserwacją tego okresu jest bardzo duży wzrost w liczbie certyfikowanych obiektów magazynowych. Branża logistyczno-przemysłowa coraz częściej decyduje się na certyfikację nowych inwestycji i wzmocniła swój udział do prawie 17% (z 13,3% w roku 2019). Tym samym udział powierzchni handlowych spadł o 1,5%. Sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział do ponad 5%, hotele do prawie 2%, natomiast udział szkół pozostał praktycznie bez zmian.

 

Wykres 3: Podział branżowy certyfikowanych budynków

 

Z końcem 2019 r. w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76% ogółu! Jest to skokowy, 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzić się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem.

Wykres 4: Udział certyfikowanej powierzchni biurowej w stosunku do nowoczesnej powierzchni biurowej ogółem.

Branża handlowa notuje 38-procentowy udział powierzchni certyfikowanej w stosunku do ogółu nowoczesnej powierzchni handlowej. To utrzymanie trendu z 2019 r.

W chwili obecnej, gdy – zgodnie z raportem – aż 87% (sic!) nowoczesnej powierzchni biurowej Warszawy stanowią budynki z certyfikatami, może okazać się, że rynek ponownie zweryfikuje tych, którzy nie zdążyli na czas wpasować się w ekologiczne standardy. W raporcie, na tle innych, mocno wyróżnia się liczba certyfikacji w sektorze budynków przemysłowo-magazynowych, które zajmują też najważniejsze miejsce w portfolio certyfikacji prowadzonych przez moją firmę. Odnotowany wzrost to aż 64% więcej takich budynków w stosunku do całkiem niezłego roku poprzedniego, z 48-procentowym wzrostem. Po raz pierwszy certyfikowane obiekty przemysłowo-magazynowe staną więc pod względem liczebności na drugim miejscu, zaraz za obiektami biurowymi, nieznacznie dystansując w tym roku (równie mocne i ciągle na podium) obiekty handlowe. – podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio architects and consultants.

Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania >>>

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.