Ustawy wspierające rozwój mieszkalnictwa – rządowe propozycje zmian

24.09.2020

W lipcu 2020 roku został przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Przepisy dotyczą wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego, jak również kierowanych bezpośrednio do gospodarstw domowych form finansowego wsparcia w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych.

 

Projektowana ustawa wprowadza zmiany w kilku obszarach. Doraźną regulacją mają być dopłaty do czynszów dla najemców mieszkań, którzy się znaleźli w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa. Pomoc w wysokości maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie byłaby wypłacana przez 6 miesięcy. Istotne zmiany mają także dotyczyć przepisów z zakresu budownictwa społecznego. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie bezzwrotnego wsparcia dla gmin na budowę mieszkań w TBS-ach (do 35% kosztów inwestycji), a także podwyższenie wsparcia finansowego na remont mieszkań komunalnych (do 50% kosztów inwestycji) i na budowę nowych budynków komunalnych (do 50% kosztów inwestycji). Wprowadzone zostaną także premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat. Projektowane są również nowe regulacje dotyczące czynszów dla lokatorów mieszkań w TBS-ach.

 

Fot. stock.adobe / fotomek

Zobacz też:

Poza tym procedowana ustawa ma wprowadzić zmiany w Prawie budowlanym umożliwiające załatwienie spraw urzędowych związanych z procesem budowlanym w formie elektronicznej. W myśl nowych przepisów inwestorzy będą mogli składać niektóre wnioski i dokonywać zgłoszeń robót budowlanych przez internet za pośrednictwem specjalnego generatora udostępnionego na rządowej stronie internetowej (e-budownictwo.gunb.gov.pl). Do tych wniosków (zgłoszeń) będzie można załączyć skan lub zdjęcie dokumentów wymagających dołączenia. Cyfryzacja na razie ma dotyczyć najprostszych postępowań administracyjnych niewymagających dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu albo projektu architektoniczno-budowlanego. Drogą elektroniczną będzie można złożyć: zgłoszenie robót budowlanych (z wyjątkiem zgłoszeń, do których należy dołączyć projekt), wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zgłoszenie rozbiórki, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 6.08.2020 r.

 

Aneta Malan-Wijata

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in