Urządzenia melioracji wodnych i zmeliorowane grunty – ewidencja, przepisy

24.09.2020

W jaki sposób prowadzona jest ewidencja melioracji wodnych i które urządzenia powinny się w niej znaleźć?

 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 czerwca 2020 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów i ustalania obszaru, na który urządzenia melioracji wodnych wywierają korzystny wpływ (Dz.U. poz. 1165)

 

urządzenia melioracji wodnych

Fot. stock.adobe / robert6666

 

Rozporządzenie określa zasady prowadzenia ewidencji urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów, a także zbierania, aktualizowania oraz udostępniania danych z ewidencji melioracji wodnych. Ponadto akt prawny reguluje sposób ustalania obszaru, na który urządzenia melioracji wodnych wywierają korzystny wpływ. Dotychczasowe przepisy dotyczące tej materii utraciły moc z dniem 1 lipca 2019 r. Nowe przepisy uwzględniają zmiany, jakie wprowadziła w unormowaniach dotyczących melioracji wodnych ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310, ze zm.). Przede wszystkim w związku z nową definicją melioracji wodnych zmienił się zakres ewidencjonowanych obiektów. Rejestr nie będzie obejmować m.in. wałów przeciwpowodziowych wraz z urządzeniami wodnymi związanymi z nimi funkcjonalnie oraz wód istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa. Poza tym ewidencja ma być prowadzona w podziale na zlewnie z uwzględnieniem obrębów ewidencyjnych gruntów. Odnośnie do urządzeń melioracji wodnych zbiory danych będą zawierać informacje o ich rodzaju, liczbie, lokalizacji i parametrach technicznych. Co istotne, ewidencja ma być jednolita dla całego kraju i będzie prowadzona wyłącznie w systemie teleinformatycznym administrowanym przez Wody Polskie.

 

Przepisy weszły w życie 2.07.2020

 

Sprawdź:

Aneta Malan-Wijata

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.