Strzelnice oraz obiekty budowlane służące obronności Państwa – przepisy

25.10.2023

 

4.10.2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2023 r. w sprawie warunków technicznych dla obiektów budowlanych niebędących budynkami, służących obronności Państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 1916).

 

Rozporządzenie zastępuje Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane niebędące budynkami, służące obronności Państwa oraz ich usytuowanie (Dz.U. z 2017 r. poz. 711) oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie (Dz.U. poz. 1479 ze zm.).

Rozporządzenie dotyczy obiektów przeznaczonych do szkolenia wojsk oraz ich logistycznego zabezpieczenia. W akcie prawnym określono wymagania dla strzelnic i rzutni granatów. Uregulowano też kwestie wyznaczania stref ochronnych obiektów eksploatowanych z użyciem środków bojowych.

 

obiekty służące obronności

Fot. stock.adobe.com – Robert Przybysz

 

>>> Strzelnice kryte i odkryte – przepisy

>>> Budowa schronów i ukryć – wybrane uwarunkowania prawne i projektowe

 

3.10.2023 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie (Dz.U. z 2023 r. poz. 1906).

 

Ustawa ma ułatwiać uczelniom budowę strzelnic. Budowa tych obiektów będzie podlegała specjalnej procedurze. Organem właściwym do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji będzie wojewoda. Organ będzie zobowiązany do wydania zezwolenia w terminie miesiąca od złożenia wniosku. Z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu stanie się ostateczna, nieruchomości przeznaczone na tę inwestycję będą oddawane uczelni w nieodpłatne użytkowanie, a prawa użytkowania wieczystego i hipoteki na nieruchomościach objętych decyzją będą wygasać.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.