Rzeka Lamus wyjdzie z ukrycia

11.08.2022

Rzeka Lamus była kiedyś ważna dla włókienniczego rozwoju Łodzi. Z czasem została ukryta w kanale, ale miasto ma zamiar wydobyć ją na powierzchnię.

 

Rzeka Lamus w czasach rozwoju włókiennictwa w Łodzi była najszybszą z lokalnych fabrycznych rzek. Z czasem jej siłę zastąpiła maszyna parowa, a rzekę Lamus ukryto w podziemnych kanałach.

 

rzeka Lamus

 

Projekt pod nazwą „Błękitno-Zielona Łódź: Zrównoważona gospodarka wodna w dolinie rzeki Lamus” składa się z kilku elementów. Jednym z najbardziej efektownych działań będzie „odkrycie” rzeki Lamus. Jej koryto zostanie wydobyte z kanału na odcinku przebiegającym przez park im. J. Kilińskiego. Do zasilenia rzeki w wodę zostaną wykorzystane wody opadowe i roztopowe z okolicznych posesji i dachów.

 

rzeka Lamus

 

XIX-wieczny rozwój Łodzi był możliwy właśnie dlatego, że przez miasto przepływało wiele wartkich rzek. Piętrzono na nich wodę, budowano obok młyny, które w pierwszym okresie napędzały fabryczne urządzenia. Z czasem młyńskie koła wyparła maszyna parowa, przemysł rozwijał się jeszcze dynamiczniej. Ale to właśnie dzięki rzekom mogła w ogóle zapaść decyzja o utworzeniu w Łodzi na początku XIX wieku osady przemysłowej. Z czasem rzeki zostały okiełznane w kanałach i wykorzystane w systemie kanalizacji. Dzisiaj mamy szansę część z nich przywrócić miastu, jak Lamus – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

 

Częścią tego zadania będzie także retencja wody w okolicy. Z jednej strony pozwoli to wyeliminować podtopienia na placu Zwycięstwa, a z drugiej zasili w wodę parki Źródliska. Planowane jest także podczyszczanie wód opadowych poprzez wykorzystanie naturalnych, przyrodniczych mechanizmów, a także prowadzenie monitorowania poziomu wilgotności gleby i poziomu wód gruntowych. Te wszystkie działania i obserwacje pomogą lepiej zrozumieć proces obiegu wody w mieście. Tę wiedzę będzie można wykorzystać planując działania zapobiegające skutkom zmian klimatycznych w miastach.

 

>>> Podziemna ulica Hasa w Łodzi już przejezdna

>>> Łódź była miastem wiatraków

>>> Łódzkie fabryki niczym średniowieczne zamki

 

Ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie koncepcji inwestycji. Chętni mogą składać swoje oferty do 5 września 2022 r. – mówi Aleksandra Sztuka, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

 

rzeka Lamus

 

„Odkrycie” rzeki Lamus wpłynie na poprawę estetyki rejonów, przez które przepływa. Będzie też miało znaczenie dla małej retencji w mieście. Projekt przyczyni się do poprawy bioróżnorodności na terenach zurbanizowanych, a także podniesienia odporności systemów zieleni miejskiej na skutki suszy.

 

Tereny objęte opracowaniem obejmują charakterystyczne przestrzenie miejskie tj. Plac Zwycięstwa, Skwer im. L. Niemczyka, Park Źródliska I-II, Park im. J. Kilińskiego, zabudowę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, budynki użyteczności publicznej oraz kompleksy zabudowy mieszkaniowej.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

>>> Stylowa Biała Kamienica w centrum Łodzi

>>> Ażurowa kamienica przy Piotrkowskiej w Łodzi

>>> Nowy ratusz w Nowym Centrum Łodzi. WIZUALIZACJE

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.