Nowy ratusz w Nowym Centrum Łodzi. WIZUALIZACJE

05.05.2021

Połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Łódź wybrała najlepszy projekt przyszłej siedziby magistratu w Nowym Centrum Łodzi

 

Konkurs na nowy ratusz w Łodzi to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jury konkursu i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

 

ratusz w łodzi

Ratusz w Łodzi – wizualizacja

 

Najlepszy projekt przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Do architektów trafi główna nagroda w wysokości 80 tysięcy złotych. Jury nie przyznało drugiej nagrody, ale wybrało za to prace, które nagrodzone zostały trzema równorzędnymi trzecimi nagrodami. Listę laureatów uzupełniają trzy wyróżnienia.

 

Zobacz:

New Iron. Oryginalny apartamentowiec w centrum Łodzi
Monopolis – nowe miejsce kulturalno-biznesowe w Łodzi
Łódź buduje Orientarium
Podziemna ulica Hasa w Nowym Centrum Łodzi

 

 

ratusz w Łodzi

 

Najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym dla miasta wariantem jest budowa nowego ratusza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na tę inwestycję. Do PPP miasto wniesie teren, a partner kapitał na sfinansowanie inwestycji – mówi prezydent Zdanowska.

 

Jeden wspólny budynek dla niemal wszystkich komórek to oszczędności. Czasu, pracy, energii i w perspektywie całego projektu także pieniędzy. To element realizacji nowej strategii dla Łodzi, w której centrum jest mieszkaniec. W budynku znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe i restauracje. Nowa lokalizacja urzędu ze względu na swoje centralne położenie tuż obok Dworca Fabrycznego jest dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami miasta. Łatwy dojazd będzie możliwy wszystkimi środkami komunikacji miejskiej, lokalnymi pociągami, naszym kolejowym metrem, rowerem czy w ostateczności także samochodem – podsumowuje prezydent miasta Łodzi.

 

ratusz w Łodzi

 

Urząd Miasta Łodzi

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in