New Iron. Oryginalny apartamentowiec w centrum Łodzi

09.04.2021

New Iron powstanie w pobliżu ulicy Piotrkowskiej. Budynek będzie miał nietypowy kształt przypominający żelazko.

 

To będzie jeden z najciekawszych budynków w Łodzi, który na pewno stanie się kolejnym znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Jest to teraz chyba najbardziej spektakularna wizualnie realizacja w centrum,  która nie tylko będzie zachwycać swoja formą i wyglądem, ale będzie też miała ożywczy, pozytywny wpływ na najbliższą okolicę. Takie przedsięwzięcia zawsze przyczyniają się do powstawania kolejnych równie śmiałych projektów i są sygnałem dla innych inwestorów, że w Łodzi „się da”, a co więcej warto. Gratuluję inwestorowi pomysłu na maksymalnie efektywne i efektowne zagospodarowanie tej niełatwej przecież, przez swój nietypowy kształt do zabudowania działki. – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

 

new iron

 

Przeznaczony pod budowę apartamentowca teren o powierzchni ponad 1100 metrów kwadratowych cechuje się charakterystycznym zwężeniem, kształtem przypominającym żelazko – stąd nazwa powstającego na nim budynku – New Iron. Projekt przygotowany przez REFORM Architekt to również ukłon w stronę Flatiron Building w Nowym Jorku autorstwa Daniela Burnhama, który potocznie nazywany jest żelazkiem.

 

New Iron będzie miał 6 kondygnacji oraz zróżnicowaną wysokość – 26, 22 i 18 metrów. Wynika to z konieczności dostosowania się do zapisu planu miejscowego oraz nawiązania do sąsiedniej architektury. Obiekt tworzą jedynie dwie elewacje połączone zaobleniem, co w przypadku projektów apartamentowców nie jest częstym rozwiązaniem.

 

new iron

 

Poza wymagającym kształtem działki, utrudnieniem projektowym było to, że apartamentowiec powstający przy ulicy Struga znajduje się w strefie konserwatorskiej. Konieczne było zatem uwzględnienie historycznego podziału działki na elewacji budynku. Architekci odzwierciedlili go w konstrukcji bryły poprzez wprowadzenie dylatacji konstrukcyjnej w miejscu podziału, a także na elewacji, dzieląc ją na dwie spójne stylistycznie części.

 

Wewnątrz budynku znajdzie się trzydzieści siedem mieszkań o łącznej powierzchni 2963 metrów kwadratowych. W obiekcie zaplanowano mieszkania jednopokojowe mierzące od 26 do 35 metrów kwadratowych, dwupokojowe od 40 do 51 metrów kwadratowych oraz trzypokojowe zaczynające się od 75 metrów kwadratowych. Będą też  luksusowe apartamenty o powierzchni 124 metrów kwadratowych z prywatnym wyjściem na taras. W New Iron będzie efektowne foyer, na parterze zaprojektowano lokale usługowe, a dwie kondygnacje zajmie parking.

 

new iron

 

Zobacz:

 

Wizualizacje: Reform Architekt

Urząd Miasta Łodzi

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in