Stylowa Biała Kamienica w centrum Łodzi

03.11.2021

Przy ulicy Więckowskiego 12 w Łodzi rozpoczyna się budowa Białej Kamienicy. Będzie to oryginalny budynek nawiązujący stylem do dawnej wielkomiejskiej zabudowy.

 

Biała Kamienica ma łączyć nowoczesność z łódzką tradycją. Znajdzie się w niej 69 przestronnych mieszkań liczących od jednego do pięciu pokoi (największe mają 160 metrów kwadratowych) z balkonami, loggiami i tarasami. Pod budynkiem powstanie podziemny parking dla 43 aut. Będą też komórki lokatorskie, rowerownia. Architektura budynku nawiązuje do najlepszych XIX-wiecznych stylów wielkomiejskich. Kamienicę zaprojektował prof. Robert Sobański, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Biała Kamienica

 

Propozycja zaprojektowania budynku w tym właśnie miejscu, była dla mnie wyzwaniem – mówi prof. Robert Sobański. – Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym, gdzie wykorzystano neoromanizm, neorenesans, neogotyk, neobarok, neoklasycyzm, eklektyzm, secesję i modernizm. Z mojego punktu widzenia błędna byłaby rezygnacja z nawiązania do tego dziedzictwa. Projektując Białą Kamienicę starałem się, żeby była hołdem i kontynuacją miejsca. Pojawiają się więc inspiracje w detalu w strefie głównego wejścia w narożniku ulic Zachodniej i Więckowskiego, gdzie możemy znaleźć ślady neoromańskich portali. Z kolei od strony ulicy Zachodniej możemy zaobserwować charakterystyczny, neorenesansowy sposób kształtowania kamienicy – dodaje architekt.

 

Biała Kamienica

 

Inwestorem jest Yuniversal, firma deweloperska działająca od 30 lat w Polsce, która do tej pory budowała głównie w Warszawie i Białymstoku. Biała Kamienica jest drugą inwestycją łódzką.

 

Biała Kamienica promowana jest jako idealne miejsce dla inwestorów i managerów z różnych stron świata. Blisko stąd do Piotrkowskiej, Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru im. Stefana Jaracza. W tym miejscu już na początku XX wieku tętniło życie kulturalne Łodzi. Nieopodal, przy ul. Cegielnianej (obecne ulice Więckowskiego i Jaracza) działał nieistniejący już Teatr Kabaretowy URANIA, założony przez  Teodora Junoda, ojca Eugeniusza Bodo (w miejscu obecnego Domu Handlowego Magda) oraz pierwsze w Łodzi księgarnie.

 

Biała Kamienica oddana zostanie do użytku w kwietniu 2024 roku.

 

Polecamy:

Zielona 6 w Łodzi. Po dwóch latach zakończył się remont zabytkowej kamienicy

Ażurowa kamienica przy Piotrkowskiej w Łodzi

Łódzki Pasaż Róży po przebudowie

Rewitalizacja kamienic przy Tuwima w Łodzi

 

Biała Kamienica

 

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in